مقاله ها
IMAGE برای تربیت همه بچه های جهان، در خانه تئاتر اجرا کنیم/دکتر حسن دولت آبادی
مقدمه: بچه‌ها همچون ساز هستند و برای شنیدن صدای خوش اين ساز باید کوکشان کنیم....
IMAGE نقش اساطیر و ادبیات کلاسیک در نمایش خلاق/دکتر اکرم قاسمپور
اکرم قاسمپور، استاد دانشگاه و پژوهشگر، طی تالیف یک مقاله به بررسی «نقش اساطیر و...
گزارش ها و یادداشت ها
IMAGE پدر خیمه شب‌ بازی معاصر ایران کیست؟
نمایش‌های خیمه شب‌بازی در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی مورد استقبال...
IMAGE جشن ۱۰۰ سالگی تئاتر و بزرگداشت مرحوم «جبار باغچه‌بان» برگزار شد
یک کارگردان و نمایشنامه‌نویس خواستار نامگذاری تالار هنر به عنوان تالار تئاتر...
IMAGE گزارش اولین دوره پروژه نسل بعدی اسیتژ پاکستان 2018
 اولین دوره پروژه نسل بعدی اسیتژ پاکستان به منظور متحد ساختن هنرمندان جوان از...
 
 

 

کارگاه‌های تخصصی تئاتر و بازی‌گری ویژه‌ی نوجوانان به جایگاهی برای تمرین مهارت‌های خوب زندگی کردن تبدیل می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، داود کیانیان کارگردان باسابقه تئاتر کودک و نوجوان با بیان این مطلب افزود: هدف از برگزاری کارگاه‌های تخصصی بازگرداندن حس اعتماد به نفس و تربیت اخلاقی و هنری به هنرجویان است.

کیانیان در ادامه یادآور شد: نوجوانان می‌توانند با تمرین بازی‌گری در این کارگاه‌ها به خودشناسی برسند.

این کارگردان تئاتر در خصوص تجربه برگزاری کارگاه‌های سال گذشته و وام گرفتن از آن‌ها در این دوره گفت: در دوره‌ گذشته، علاوه بر نوجوانان، میزبان کودکان و حتی خانواده‌هایشان بودیم. حضور خانواده‌ها در کارگاه موجب نزدیک‌تر شدن آن‌ها به فرزندان و در نتیجه بهتر شدن روابط‌شان در زندگی‌ست. این‌که روابط مادر و پدرها با فرزندان‌شان شکل صمیمی‌تر و کاربردی‌تری بگیرد، یکی از اهداف برگزاری این کارگاه‌هاست.

وی درباره استعدادیابی در این کارگاه‌ها گفت: به این قائل هستم که استعداد در وجود همه انسان‌ها نهادینه شده است و فقط نحوه شناسایی آن مهم است، بنابراین در این کارگاه‌ها به دنبال تبلور استعداد در بین کودکان و نوجوانان هستیم.

این نمایش‌نامه‌نویس کودک در پایان به مهم‌ترین نکته برگزاری کارگاه‌ها اشاره کرد و افزود: در برگزاری کارگاه‌ها علاوه بر آموزش تئاتر و بازی‌گری، هدف پایانی، آموزش زندگی و مهارت‌های خوب زندگی کردن است.

کارگاه‌های تخصصی ویژه نوجوانان در فصل تابستان ۱۳۹۸ برای گروه‌های سنی ۸ تا ۱۸ سال در رشته‌های مختلف در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و ‌نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران در حال برگزاری است.

 

 

کارگردان نمایش «کچل کفترباز» که این روزها در سالن گلستان مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود، این نمایش را اثری برای لذت بردن خانواده‌ها دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، آزاده انصاری کارگردان نمایش «کچل کفترباز» درباره اجرای این اثر نمایشی که در سالن گلستان مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود، بیان کرد: این تئاتر در واقع اقتباس ما از کتاب «افسانه کچل کفترباز» نوشته لیسا جمیله برجسته است که خودش اقتباسی از قصه «کچل کفترباز» نوشته صمد بهرنگی است.

وی افزود: وقتی با کتاب «افسانه کچل کفترباز» که از کتاب‌های منتشر شده کانون است مواجه شدم، فکر کردم که می‌توان روی این اثر کار کرد و با اقتباس از آن تئاتری را روی صحنه برد. در واقع نمایش ما اقتباسی از یک اقتباس دیگر است.

انصاری با بیان اینکه سال‌ها است در عرصه نمایش عروسکی کار می‌کنم و با مختصات و ظرفیت‌های آن آشنا هستم، درباره گروه سنی مدنظر این اثر نمایشی یادآور شد: تلاش کردم با ترکیب بازیگر و عروسک، قصه کچل کفترباز را که از قصه‌های قدیمی آذری است به تصویر بکشم. این نمایش برای گروه سنی ۴ تا ۱۲ سال تولید و اجرا شده و البته تلاش‌مان این بوده که علاوه بر لذت بردن بچه‌ها، بزرگ‌ترها هم از تماشای این نمایش لذت ببرند.

این کارگردان تئاتر و تئاتر عروسکی در بخش دیگری از سخنان خود آشنایی با روحیات و همچنین همکاری مدام را به عنوان ویژگی‌های انتخاب فرزین محدث، مینووش رحیمیان و مهرنوش شریعتی برای ایفای نقش در «کچل کفترباز» ذکر کرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود درباره روند تولید و اجرای تئاتر در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تأثیری که این روند بر خانواده‌ها دارد، تأکید کرد: تئاتر کانون اوج و فرودی را داشته و من فکر می‌کنم طی چند سال اخیر روند تولید و اجرای تئاتر در کانون، سیر صعودی داشته است و از فعالان تئاتر کودک که نسبت به این مقوله دلسوز و دغدغه‌مند هستند، برای تولید و اجرای تئاتر دعوت شده است.

انصاری تصریح کرد: اگر کانون از گروه‌های تئاتری حمایت کند و تولید و اجرای تئاتر در کانون مدام و مستمر باشد، شاهد اتفاق‌های خوب و اجرای آثار بهتری در آینده خواهیم بود. مهم این است که سالن‌های مرکز تئاتر کانون همواره اجرا داشته باشند و خانواده‌ها بدانند در فضایی سلامت و با خوشی می‌توانند با بچه‌های خود اوقات مفیدی را سپری کنند.

نمایش «کچل و کفترباز» از ساعت ۱۹:۳۰ روز ۱۶ اردیبهشت در سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صحنه رفته و فروش اینترنتی بلیت این اثر نمایشی نیز از طریق سامانه تیوال انجام می‌شود.

حسن دادشکر معتقد است تئاتر ایران به سمت فروش گیشه سوق داده شده و به جای فرهنگسازی، تجاری شده است.

حسن دادشکر بازیگر و کارگردان تئاتر درباره فعالیت جدید خود در زمینه کارگردانی تئاتر به خبرنگار مهر گفت: مدت‌ها است که متنی را برای اجرا مدنظر دارم ولی متاسفانه به هر جایی که مراجعه می کنم گفته می شود بودجه ندارند و من هم نمی توانم با فروش گیشه اثر خود را اجرا کنم.

وی اظهار کرد: در اکثر سالن ها، گروه های تئاتری به سمت فروش گیشه سوق داده شده اند و برخی گروه ها نیز برای اینکه بتوانند از طریق گیشه فروش داشته باشند، کار خود را در حد یک شوی صحنه ای اجرا می کنند.

این فعال عرصه تئاتر کودک با بیان اینکه بودجه تئاتر به جای افزایش هر ساله کمتر می شود، تاکید کرد: گروه های تئاتری در حالی به سمت فروش گیشه هدایت شده اند که تماشاگر و مخاطب تئاتر به درستی تربیت نشده تا سلایق مختلف تئاتری داشته باشد.

دادشکر در پایان سخنان خود متذکر شد: در حوزه تئاتر کودک و نوجوان نیاز به فرهنگسازی داریم ولی فرهنگ بازاری و تجاری در این حوزه به وجود آمده است.

 

2101660

 

 

لیلی رشیدی که قرار است با حمید پورآذری نمایشی را با حضور هنرجویان نوجوان تئاتر در عمارت روبرو روی صحنه ببرد، تجربه کارگردانی این گروه سنی را بسیار جذاب دانست.

لیلی رشیدی بازیگر و کارگردان تئاتر که این روزها مشغول کارگردانی مشترک اثری نمایشی به همراه حمید پورآذری است که اجرای خود را از روز پنجشنبه ۱۸ مهر در عمارت روبرو آغاز می‌کند، درباره این تجربه به خبرنگار مهر گفت: خیلی خوشحالم که به همراه حمید پورآذری کارگردانی نمایشی را با حضور هنرجویان نوجوان آموزشگاه «هنر هفتم» انجام می‌دهم. این نمایش ماحصل ورک‌شاپ برگزار شده من و پورآذری است و بیش از ۴ ماه زمان برای تمرین آن صرف شده است.

وی درباره موضوع نمایش موردنظر، توضیح داد: نوجوانان خودشان موضوعی بسیار جذاب هستند و این نمایش نیز بر اساس اتودهای هنرجویان نوجوان شرکت کننده در ورک‌شاپ و حضورشان شکل گرفته است.

رشیدی درباره همکاری با سهیلا گلستانی در این اثر نمایشی نیز افزود: سهیلا گلستانی تجربه ساخت فیلم «وی آر» را دارد و در این نمایش نیز با ساخت فیلمی وی آر که در اجرا پخش می‌شود، با ما همکاری دارد.

این هنرمند تئاتر کارگردانی مشترک با حمید پورآذری سرپرست گروه تئاتر «پاپتی‌ها» را یکی از ویژگی‌های این اثر نمایشی ذکر کرد و گفت: همیشه برایم کار کردن حمید پورآذری و اینکه نمایشی را با حضور تعداد زیادی بازیگر که اکثر آن‌ها نوجوان و جوان هستند، اجرا می‌کند بسیار جذاب بوده است. در این تجربه مشترک نیز با نوع کارگردانی پورآذری با تعداد بازیگران بالا، آشنا شدم که تجربه بسیار جالبی است.

وی تأکید کرد: نمایشی که می‌خواهیم به صحنه ببریم در قالب بزرگ و حرفه‌ای تولید شده است زیرا ذهنیت حمید پورآذری این است که نباید کار با نوجوانان را ساده گرفت و کار باید کاملا حرفه‌ای باشد. از این رو از حضور عوامل پشت صحنه حرفه‌ای نیز بهره برده‌ایم.

رشیدی با بیان اینکه تمایل دارد سال ۹۹ نمایش جدیدی را کارگردانی و اجرا کند، درباره دیگر فعالیت‌های خود اظهار کرد: در مؤسسه فرهنگی «راش» برنامه فیلم دیدن با نوجوانان را گذاشته‌ایم و به صورت دوره‌ای و با حضور یک چهره هنری و سینمایی در هر دوره، فیلم‌های مهم سینمای جهان را برای نوجوانان نمایش می‌دهیم. اولین دوره اختصاص به سینمای آمریکا داشت و پس از آن سینمای اروپا.

وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: در کنار نمایش فیلم‌های مطرح برای نوجوانان، تحلیل مناسب سن‌شان نیز ارائه می‌شود تا بتوانند فیلم‌های خوب را ببینند. مهمترین نکته برای نوجوانان به جای شرکت کردن در کلاس‌های بازیگری، دیدن فیلم‌های خوب و نظر درست دادن درباره آن‌ها است

.
 
  • 1
  • 2
معرفی و نقد
IMAGE پاسخ به مهمترین سوال کودکان روی صحنه تئاتر؛ «از کجا اومدیم؟»
کارگردان نمایش «از کجا اومدیم؟» معتقد است موضوع این نمایش یکی از مهمترین سؤالات...
IMAGE نقد «کچل کفترباز»
  با حضور اعضای کانون ملی منتقدان تئاتر؛ نمایش عروسکی «کچل کفترباز» اثر آزاده...
IMAGE نقدی بر نمایش «سیه موی و جلالی» به نویسندگی و کارگردانی محمد آیریک (کاوه آیریک) از افغانستان
عاشقی کردن یا به لطافت انسان رسیدن رضا آشفته   شبیخون زد بجانم لشکر عشق بدیدم...
گفتگو
IMAGE «مبارک» و «سیاه» در خارج ارج دارند و اینجا نه
  سیاه‌باز باسابقه با مهر مطرح کرد؛!«مبارک» و «سیاه» در خارج ارج دارند و اینجا...
IMAGE آزاده انصاری: «کچل کفترباز» برای لذت بردن خانواده‌ها است
  کارگردان نمایش «کچل کفترباز» که این روزها در سالن گلستان مرکز تئاتر کانون پرورش...
IMAGE تئاتر، روابط اعضای خانواده را صمیمی‌تر می‌کند
      کارگاه‌های تخصصی تئاتر و بازی‌گری ویژه‌ی نوجوانان به جایگاهی برای تمرین...
IMAGE حسن دادشکر در گفتگو با مهر: کل تئاتر به سمت گیشه رفته است/ شیوع فرهنگِ بازاری
حسن دادشکر معتقد است تئاتر ایران به سمت فروش گیشه سوق داده شده و به جای فرهنگسازی،...
IMAGE کارگردان نمایش «شگفتی» : زندگی بچه‌ها را روی صحنه آوردیم
الکا هدایت کارگردان نمایش «شگفتی» درباره این نمایش که هم‌زمان با هفته‌ ملی کودک...