مقاله ها
IMAGE برای تربیت همه بچه های جهان، در خانه تئاتر اجرا کنیم/دکتر حسن دولت آبادی
مقدمه: بچه‌ها همچون ساز هستند و برای شنیدن صدای خوش اين ساز باید کوکشان کنیم....
IMAGE نقش اساطیر و ادبیات کلاسیک در نمایش خلاق/دکتر اکرم قاسمپور
اکرم قاسمپور، استاد دانشگاه و پژوهشگر، طی تالیف یک مقاله به بررسی «نقش اساطیر و...
گزارش ها و یادداشت ها
IMAGE پدر خیمه شب‌ بازی معاصر ایران کیست؟
نمایش‌های خیمه شب‌بازی در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی مورد استقبال...
IMAGE جشن ۱۰۰ سالگی تئاتر و بزرگداشت مرحوم «جبار باغچه‌بان» برگزار شد
یک کارگردان و نمایشنامه‌نویس خواستار نامگذاری تالار هنر به عنوان تالار تئاتر...
IMAGE گزارش اولین دوره پروژه نسل بعدی اسیتژ پاکستان 2018
 اولین دوره پروژه نسل بعدی اسیتژ پاکستان به منظور متحد ساختن هنرمندان جوان از...

اکرم قاسمپور، استاد دانشگاه و پژوهشگر، طی تالیف یک مقاله به بررسی «نقش اساطیر و ادبیات کلاسیک در نمایش خلاق پرداخته» است.

به گزارش سایت مرکز ملی اسیتژ ایران، در مقدمه مقاله آمده است: شیوه کارکرد ذهن کودک که شیوه ای حسی – تخیلی است توان ویژه ای برای پذیرش اساطیر در اختیار کودک قرار می دهد. این توان در طول عمر انسان به تثبیت شیوه شهودی (1 ) خود ادامه می دهد.

نقش اسطوره و ادبيات کلاسیک را می توان در دو زمينه  بررسي كرد:

 زمينه روان‌شناختي و زمينه های فرهنگي

در زمينه نخست آن چه که قابل توجه است همان همزاد پنداری کودک با اسطوره است که به گونه ای روان درمانی منجر می شود و زمینه دوم انتقال پیشینه های فرهنگی و پشتوانه های تاریخی است که به نوعی تداوم فرهنگی یک جامعه را ممکن می سازد.

ادبیات و اساطیر با وجود تم های انسانی، حضور شخصیت های شگفت انگیز و قهرمانان، تصاویر زیبا و دراماتیک، فضاهایی مرتبط با دنیای کودک را ایجاد می کند.
درک مفهوم مبارزه به‌ صورت نبرد واقعی نیکی و پلیدی و همسو شدن با پهلوانانی که همواره در مبارزه با زشتی ها بوده‌اند، وجود پهلوانانی چون رستم، اسفندیار، سهراب، سیاوش و حیواناتی چون رخش که سویه تفکیک‌ناپذیر رستم محسوب می‌شود، وجود جادوگران، غول‌ها، دیوها که نماینده نیروهای اهریمنی هستند و مغلوب شدن آنها همه ابعادی تربیتی پیدا کرده ،که کودک را در رویارویی با جهانی که در آن زندگی می‌کند توانا می‌سازد.

نمایش خلاق

نمایش خلاق، شیوه ای است برای آموزش و یادگیری بر مبنای گرایشی که  همه آدمیان در جهان به بازی نمایشی دارند. به طور معمول بین سنین هیجده ماهگی و دو سالگی این تمایل به بازی نمایشی آغاز و تا پنج، شش سالگی طول می‌کشد.
در این دوره کودک وانمود می‌کند که کسی یا چیزی است که واقعا نیست.

کودک برای بازی نمایشی باید به تصویری که از چیزی یا کسی در ذهن دارد و در عین حال به تصویری که از خودش دارد چنگ بیندازد. شکل‌گیری و دستکاری این تصویرها، یا نمادها، از مردم و اشیاء پیش‌شرط لازم بازی نمایشی است.

( Ed. Judith Kase - Polisini،1986)

نمایش خلاق تلاشی است گروهی که کودک را در روندی تجربی و آزاد مبتنی بر سلسله‌ای از فعالیت‌های ذهنی، فیزیکی، شناختی عمیق از جهان می‌رساند. در این مسیر کودک با استفاده از بازی، موسیقی، بداهه‌پردازی، پانتومیم و بدن به تجربه دیگری از خود دست می‌یابد. کودک ضمن آگاهی از ضعف‌های خود در طول تمرینات به تدریج، توانایی و امکان غلبه بر این کاستی‌ها را نیز به دست می‌آورد. درک زمان در موجودیت لحظه‌‌ای آن و یافتن پاسخ‌ها و کنش‌های مناسب، کودک را از تکرار، عادت و تقلید نجات داده و به آفرینش مداوم (بداهه‌پردازی) می‌رساند.

نمایش خلاق با تمرکز بر روند فعالیت‌های کودک از ابتدا تا پایان، خود را از وابستگی به نتیجه صرف رها کرده و امکان رهایی و آفرینش را برای کودک فراهم می‌‌آورد. این همان بعدی است که نمایش خلاق را از ظرفیتی روان‌شناسانه و درمانی برخوردار ساخته و به ابزاری نیرومند در ارتباط با کودک مبدل می‌سازد.

میل به برخورد رودرو با حوادث در حالی که ذهن کودک معاصر از تصاویر مجازی انباشته می شود، امکان  فهم واقعیت را برای کودک از طریق تجربه عینی فراهم می آورد.

ورود کودک به دنیایی که تکرار و عادت جوابگوی تجربه های مداوم او نیست، او را به تامل و جست و جوی پاسخهای متفاوت وا می دارد (خلاقیت) و مرزهای فکری او را وسعت می بخشد.

لزوم آمادگی برای مواجهه با اتفاقات پیش بینی نشده نیازمند توجه به دیگری، شنیدن او، پرداختن به او، تلاش برای فهم دنیای درونی اوست. توجه به دیگری به مفهوم به رسمیت شناختن او علی‌رغم تفاوتهای فردی و هم گام شدن با دیگری در یک

مسیر مشترک درحالی که بشر به سوی تنهایی و خودگرایی در حال حرکت است تلاشی است در بطن خود صلح آمیز که با پذیرش دیگران به موضعی انسان گرا و ضد خشونت تبدیل می شود.

استفاده از موسیقی، حرکت، بدن و سکوت (به مفهوم شیوه‌ای دیگر از گفتگو) درطول تمرین هایی که کودک انجام می‌دهد،( فراتر از کلام و دیالوگ) جهان دیگری را به او معرفی کرده و ابزارهای جدیدی را در اختیار کودک قرار داده و بدین ترتیب او را گسترش می دهد. " کودک به تدریج تفکرات خود را از یک مرحله ذهنی به محصولی عینی تبدیل می‌کند.گسترش دادن مرحله به مرحله یک اندیشه انتزاعی تا جایی که به یک موقعیت ملموس تبدیل شود کار بسیار دشواری است. برنامه ریزی و اجرای موفقیت‌آمیز یک نمایش  به صورت دلخواه به سطح پیشرفته‌ای از تفکر وعمل نیاز دارد. ساعتهای برنامه‌ریزی نمایش خلاق برای کودک مقدمات تجربه ای را فراهم می کند که طی آن می توان یک اندیشه انتزاعی را به یک واقعیت تبدیل کرد." (دیویی,1372,ص104)

به نظر می‌رسد وجود چنین توانمندیهایی در کودک او را در ابتدا به موقعیتی انسانی تر و از این رهگذر به صورتی اجتناب ناپذیر به کیفیتی هنرمندانه نیز ارتقا دهد.

کهن ‌الگوها(2)

یونگ براى توصیف نوعى صورتبندى اولیه از ساحتِ كهن‌الگویى روان، در ابتدا از طیفى از اصطلاحات، مانند صورت ازلى استفاد می‌کرد، امّا در سال 1919 او براى اولین‏بار واژه كهن الگو را به کار برد. بر اساس مبانى نظریه یونگ، ذهن بشر به هنگام تولد، مانند یک لوح، سفید نیست، بلكه در ساختمان مغز انسان یك طرح اولیه كهن‏الگویى وجود دارد.. كهن ‏الگو را می‌توان نوعى «نظام آمادگى» دانست كه به نشانه‏هاى محیطى واكنش نشان مى‏دهد، هسته‏اى پویا از نیروى روانى متمركز كه آماده است تا به صورت یك سرشت فعلیت یابد.

هرچند كهن ‏الگوها در اشكال نمادین پیچیده‏ شان، یعنى در رویا، خیال پردازى، اساطیر و دین، به كرّات مورد مطالعه قرار گرفته‏ اند، جوهره دستاورد فكرى یونگ آن است كه كهن‏ الگو، موجودی مرکب از روان و ‏تن است كه دو جلوه دارد: یك جلوه با اندام هاى جسمى، و جلوه دیگر با ساختارهاى روانى ناهشیار و بالقوه ارتباط تنگاتنگ دارد. مولّفه جسمى آن، سرچشمه «سائق‌هاى» شهوانى و پرخاشگری است، و مولّفه روانى خاستگاه اَشكال خیالپردازان ه‏اى است كه كهن‏ الگو به واسطه آنها در ضمیر ناهشیار بازنمودى ناقص مى‏یابد.

براى یونگ، «انگاره ازلى» یا «صورت بنیادى كهن ‏الگو» ــ كه متعلّق به ژرف ترین لایه ضمیر ناآگاه است ــ نوعى استعداد یا «آمادگىِ» براى آگاه شدن از یك تجربه بشرىِ عامِ عاطفه‏ محور، یا یك اسطوره همگانى است، و كاوش دقیق یا فهم عمیق آن ممكن نیست، زیرا موجودیت آن، وضعیتى كاملاً صورى و ابتدایى است. (یونگ،1918)

نظریه یونگ بر نقش فرهنگ در فعّال‏سازى و ساماندهىِ (پوشش ‏دهىِ) نمادین كنشِ كهن‏ الگویى، كه خاستگاه ش عمق ضمیر آگاه است، تأكید دارد. مطابق این نظریه، شاید یك تجربه محیطى واحد واكنشه اى كهن‏ الگویى متفاوتى را برانگیزد و یا برعكس، شاید عوامل محیطى گوناگون زمینه ‏ساز واكنش هاى كهن‏ الگویى یكسان یا همانند شود. از نظر یونگ، كهن‏ الگوهای بى‏شماری وجود دارد، با این حال در روند تجربیات روانكاوانه فرد، در جریان تكامل منحصربه‏ فرد انسان، یا در زندگى روزمرّه، برخى انگاره‏ ها، وضعیت ها و تجربیات، امكان بروز بیشترى دارند و محل بروز آنها رویاها، ادبیات، اسطوره‏ ها ، اَشكال هنرى، علائم بیمارى، و از این قبیل است. (رِنالدو ج. مادیورو و جوزف ب. ویلرایت)

كهن الگوها از نظر يونگ همانا ساحت دين‌اند و از رهگذر رؤياها در دسترس قرار مى گيرند. خورشيد به صورت نماد شير، طلا و سلطان نشان داده مى شود و مظهر نيروى زندگى و تندرستى است. خورشيد در برخى اديان اولیه، پرستش مى‌شده و ما مى‌توانيم بفهميم كه چرا اين نماد نوعى درون مايه ازلى (مثالى) ـ نيرو و انرژى آن جهانى، طلوع و غروب روزانه و فصلى، زندگى و مرگ و سير و سفر شبانگاهى به عمق جهان روانى ـ است.

مادر نشانه اصل مراقبت مادرانه و هم‌دردى، بارورى و نيز عالم مردگان (ارواح) است. مادر به طرق گوناگون به صورت رب‌النوع‌ها (الهه‌ها)،  شب يا ماه و گاه به صورت ژرفاى آب و آرامگاه نمادينه مى‌شود.

پدر همانند مادر است، ليكن كهن‌الگوهاى نرينه ديگرى مثل پير خردمند نيز وجود دارند. مرد كهن سال، مظهر فهم، معنا و صفات اخلاقى است و نماد موبد، استاد و مانند آن قرار مى گيرد.

كودك نشانگر ريشه‌هاى زندگى، رشد و (خودشكوفايى) و نيروى بالقوه پنهانى براى رشدى شگفت‌انگيز است. نمادهاى كودك مى‌تواند ميمون، سنگى قيمتى يا توپى طلايى باشد.

گنج، نماد ياقوت يا چيز ارزشمند ديگرى است كه گاهى مار يا اژدهايى در غارى از آن محافظت مى‌كند. با وجود اين، گنج، در حقيقتِ تحقق خود، رستگارى يا كشف خويشتن است. (یونگ،1968)

خود، مظهرخداست، و كهن الگوى تماميت، يكپارچگى و كمال شخصيت، يعنى همان ثمره فرديت يافتگى، است و هشيارى و ناهشيارى را در بر مى‌گيرد و حاوى تعادل بين اضداد در شخصيت است. (خود) را مى‌توان از نظر هندسى به صورت ماندال، پادشاهان و ملكه‌ها، و شمايل مذهبى مثل: خدايان يا رب‌النوع‌ها، مسيح، يا حيواناتى چون: اژدها، شير يا اكسير اعظم، كه مى‌تواند اشيا را به طلا مبدّل كند، و يا جام مقدس9 متجلى ساخت.اين نمادهاى متفاوت همگى مظهر كهن الگويى است كه خدا و در عين حال مركز و كانون (خود) است. خود و خدا ارتباط تنگاتنگى با هم دارند. (خود) خدايى در درون ماست؛ (خدايى كه در همه جا حاضر است، و در درون نفوس خود ما از همه بيشتر قابل دسترسى است) (برايان، 1983:4)
اسطوره
اسطوره کلمه‌ای معرب است که از واژه یونانی هیستوریا(3) به معنی جستجو، آگاهی و داستان گرفته شده است. برای بیان مفهوم اسطوره در زبان‌های اروپایی واژه یونانی میتوس (4) به معنی شرح، خبر و قصه استفاده شده است. اسطوره را باید داستان  و سرگذشت آسمانی دانست که معمولا اصل آن معلوم نیست و شرح عمل، عقیده، نهاد یا پدیده‌ای طبیعی است به صورت فراسویی که دست‌کم بخشی از آن از سنت‌ها و روایت‌ها گرفته شده و با آیین‌ها و عقاید دینی پیوندی ناگسستنی دارد. شخصیت‌های اسطوره را موجودات مافوق طبیعی تشکیل می‌دهند و همواره هاله‌ای از تقدس، قهرمان‌های مثبت آن را فراگرفته است. (آموزگار،1374،ص3)

اسطوره نوع خاصی از داستان است  (نه کاملا واقعی و نه کاملا تخیلی). اسطوره داستانی است که شامل تم‌ها و محورهایی است که به موجودیت اساسی انسان مربوط است همچون آرزوها، ترس‌ها و کشمکش‌ها. اساطیر در اعماق خود انعکاس شرایط جغرافیایی جوامع، میزان پیشرفتگی آنها، ساختارهای سیاسی- حکومتی این جوامع، و شکل تقسیم کار در آنهاست. اساطیر ایستا نبوده و تغییرات تاریخی زیادی را در خود نشان می‌دهد. آنها در جریان این تغییرات دگرگون شده و شکل‌های متفاوتی  می یابند عواملی چون مهاجرت‌ها، پیروزی‌ها، تقابل قدرت، شکست‌ها همه در اساطیر انعکاس پیدا می‌کنند. مسایلی که اساطیر بدانها می‌پردازند عبارتند از:

آفرینش و تقدیر، باروری و قحطی، جهل و آگاهی، مرگ و زندگی، جنگ و صلح، عهد و پیمان و خیانت، تبعید و مهاجرت. مفاهیمی چون رستاخیز، تناسخ ، شهادت مفاهیمی هستند که اساطیر به راحتی از دل آنها بر می‌خیزند.عناصری چون آب و آتش، باد، طلوع و غروب، مرگ و زندگی که تغیرپذیر بوده و تمام نشدنی هستند تخیلات اساطیری را پرورده و اسطوره‌ها را شکل می‌دهند. (شیهان، 2001)

شخصیت‌های اساطیری

شخصیت‌های اساطیری بزرگتر از شخصیت‌های واقعی هستند. این شخصیت‌ها اغلب ماورایی بوده و زندگی خاص آنها شامل یک نقش ویژه در ارتباط با زندگی افراد دیگر است. زندگی این شخصیت‌ها یک کیفیت تاریخی به آنها می‌دهد. شخصیت‌هایی مثل ادیپ، نارسیس، سزیفوس، دیونیزوس،  آدم و حوا، سقراط، بودا، رومئو و ژولیت، رابین‌هود، فاوست، هاملت و ...بعضی از شخصیت‌های دیگر هم هستند که علی‌رغم واقعی‌بودنشان حاوی یک نیروی اساطیری هستند مانند قیصر، ناپلئون، هیتلر، داروین، ماندلا و .... اسطوره‌ها با معرفی داستانها و متن‌ها به شرح و بیان نتایج اخلاقی آنها کمک کرده و آن مفاهیم را نمایش می‌دهند. آن چنان که پل ریکور اشاره می‌کند(( انسان معاصر نه می‌تواند از اسطوره رهایی یابد نه آن را به‌صورتی که هست بپذیرد. اسطوره‌ها همواره همراه ما خواهند بود. ))

اسطوره‌ها مجموعه‌ای از رویاها هستند. اسطوره‌ها به‌وجود آورنده رویاهایی هستند که به واقعیت‌های زندگی هر انسانی معنی می‌دهند. اسطوره‌ها از رویاهای کهن به‌وجود می‌آیند و خود رویاهای جدیدی می‌سازند.(شیهان، 2001) «هینلز» در کتاب شناخت اساطیر ایران می‌نویسد: «هیچ میتولوژی یا مذهبی را نمی‌توان جدا از بستر تاریخی آن فهمید. در اساطیر، دقت تاریخی روایتها مهم نمی‌باشد چرا که اساطیر، رمزآلودی درک انسان را در باره هستی نشان داده؛ قدرت او را در زندگی اجتماعی از طریق خواندن اوراد و پرستش موجودات غیرواقعی بروز می‌دهند. از طریق اساطیر و پرستش است که وجود و حضور مقدسات تضمین می‌شود. مثلا اسطوره آفرینش، بیشتر درک تخیلی انسان اولیه را از جهان، خودش و خدایش نشان می‌دهد؛ زیرا زمان تدوین روایت ، میلیونها سال پس از پیدایش حیات در سیاره زمین بوده است. دیگر این که نظام رسمی جامعه، قدرت نهایی خود را در نظرات اسطوره‌ای عیان می‌کند تا از این طریق رفتار اجتماعی و اعتقادات انسانها را کنترل کند.»

اساطیر به عنوان متن

آنچه که به عنوان بداهه پردازی در نمایش خلاق معنا می گیرد در تمامی ابعاد نمایش به کار گرفته می شود، بداهه پردازی در ایده و متن  و بداهه پردازی در حرکت و اجرا . بی شک وجود یک ساختار اولیه به مفهوم یک ایده ثابت همواره در کار دنبال می شود اما کودکان می توانند با توانایی هایی که به تدریج پیدا می کنند این ایده را پرورده و بسط دهند. وجود چنین توانی باعث آن می شود مسیرهای متفاوتی برای اجرای یک ایده به شکل عملی پیشنهاد شود . این همان قابلیتی است که کودک را از تکرار شدن در یک صورت عادت شده نجات می دهد.

صرفه نظر از موضوعاتی که کودکان خود برای اجرای یک نمایش پیشنهاد می دهند و یا موضوعات دیگر چون خواب های آنها ، خاطرات و آرزوهای آنها و یا نقاشی های آنها می توان از منابع دیگری نیز استفاده کرد.کودک دوستدار تغییر و دگرگون شوندگی است . او دوستدار مکان های عجیب و قهرمانان شگفت انگیز است.کودک عدالت خواه است . در دنیای او خوبی ها همواره بر پلیدیها غلبه می کنند. با پیروزی نیکی در خارج از جهان ذهنی او ، دنیای درونی او پیروز می شود. به عبارتی جهان کودک ، جهان بیرون را به صورتی که خود آرزو مند اوست شکل می دهد و تسخیر می کند.

قهرمانان نیرومند او خستگی ناپذیر علیه بدی ها پیکار می کنند و او همگام با این قهرمانان در راه های دشوار حرکت می کند ، تفکر می کند ، مبارزه می کند و در نبردهای بی وقفه همسو با نیکی ها پیروز می شود و به آشتی با جهان می رسد.به نظر می رسد بستری چنین گسترده و جذاب را اساطیر و ادبیات کلاسیک به راحتی برای او فراهم می آورند.در اینجا به طرح بعضی از اساطیر و آثار ادبی کهن ایرانی و جنبه‌های قابل تامل آنها در خلق آثار نمایشی برای کودکان می‌پردازیم.

شاهنامه فردوسی یکی از این آثار است که به دلیل مفاهیم گستره‌ای که همواره در تقابل میان نیکی و بدی مطرح می کند، تصاویر غنی، تخیل سرشار، حضور موجودات شگفت‌انگیز و عجیب از ظرفیت خاصی در آثار اجرایی برخوردار است. برای شناخت بیشتر این ویژگیها به موضوع تولد زال در شاهنامه می‌پردازیم.

زال کودکی سپید موست. به همین دلیل است که در هنگام تولد از طرف پدرش سام طرد شده و در کوه البرز رها می شود. سیمرغ او را پیدا کرده و به آشیانه‌اش می‌برد و از او نگه‌داری می‌کند. سالها بعد سام متوجه اشتباه خود شده ، به دنبال زال می‌آید و او را به خانه باز می‌گرداند. سیمرغ در لحظه جدایی سه پر از پرهای خود را به زال می‌دهد تا درمواقع نیاز، آنها را آتش زده و اینچنین از سیمرغ کمک بخواهد.

زال شخصیتی فرازمینی است که با سیمرغ نیز ارتباط دارد. زال در اصل زروان به معنای خدای زمان و از کهن‌ترین خدایان حتی قبل از اهورامزداست.

سیمرغ نیز جنبه‌ای اسطوره‌ای دارد. در اوستا هم مرغی اسطوره‌ای به نام لارغن به چشم می‌خورد که بر درختی عظیم لانه دارد و دارای جثه بزرگی است. هرجا که رستم به کمک نیاز دارد پر سیمرغ را که نماد کمک آسمانی است می‌سوزاند. در اینجا دخالت خدایان را در امور زمینی و جنگها مشاهده می‌کنیم و این در اساطیر نیز کاملا مشهود است. (اسماعیل‌پور،1378)

زال به دلیل متفاوت بودن از جامعه خود طرد می‌شود. طبیعت به کودک رهاشده پناه می‌دهد. سیمرغ کودک را نه به عنوان یک بیگانه که به عنوان عضوی متفاوت در خانواده خودش می‌پذیرد و از او حمایت می‌کند. سام با درک اشتباه خود سعی در تصحیح دیدگاه خود دارد. او با پذیرش این تفاوت و احترام به آن نه تنها زال را به جامعه انسانی باز می‌گرداند بلکه تداوم خود را نیز بدین‌ترتیب امکان‌پذیر می‌سازد.
کودک در برخورد با این اثر و اجرای چنین محتوایی به چه نتایجی دست می‌یابد؟

او تفاوت خود را با دیگران نه به عنوان یک نقص و کاستی که به عنوان یک ویژگی می‌پذیرد. طبیعت به موجودی بیگانه پناه داده و او را می‌پذیرد. چنین وضعیتی در ذهن کودک فضایی مثبت و امن را ایجاد کرده و اضطرابهای او را در برخورد با جهان بیرون تبدیل به تلاش در ایجاد رابطه با محیط می‌کند. کودک متوجه می‌شود که پذیرش اشتباه، برخورد منطقی با آن و تلاش در تصحیح خطاها به آشتی و صلح می‌انجامد.

به نظر می‌رسد مفاهیم مطرح شده و مفاهیم دیگری که می‌توان در این اثر جستجو کرد در زندگی کودک امروز مفاهیمی جدی است که درک آنها نقش مهمی در سلامت و آرامش شخصیت او بازی می کند.
هفت‌خوان رستم نیز یکی دیگر از بخش‌های شاهنامه است که می‌تواند در این بحث قابل تامل باشد. رستم و رخش درگذر از هفت‌خوان، هفت مرحله، سرانجام دیو سفید را ازپای درمی‌آورند. رخش به‌عنوان شخصیتی هشیار و نیرومند، سویه تفکیک‌ناپذیر رستم بوده و او را در مبارزه با پلیدی‌ها یاری می‌دهد.

شگفت‌انگیزی خوانها، ارتباط ویژه رستم و رخش، پهلوانی های بی‌نظیر رستم در دفاع ازنیکی ها اپیزودهایی را می سازندکه کودک را جذب کرده و اشتیاق تجربه یک نمایش پرهیجان را در او تحریک می‌کند.
در نوشته‌های دوران اسلامی که برگرفته از روایات کهن ایرانی است از قهرمانی به نام آرش در دوره منوچهر سخن به میان می‌آید. چنین روایت شده است که افراسیاب تورانی منوچهر پادشاه پیشدادی را در تبرستان محصور می‌کند. سرانجام هر دو خواهان آشتی می‌شوند و منوچهر از افراسیاب درخواست می‌کند که به اندازه یک تیر پرتاب از خاک او را به وی برگرداند. افراسیاب این درخواست را می‌پذیرد. سپندار مه  به منوچهر فرمان می‌دهد که تیرو کمان خاصی برای این منظور فراهم کند. آرش پهلوان ایرانی همه نیرو و جود خود را با یاد سرزمین ایران به تیر می‌بخشد. او هستی خود را به تیر بخشیده که سرزمین ایران را گسترده‌تر کرده است. (آموزگار،1374،ص56)

آرش مصمم و تنها از کوه بالا می‌رود، زه کمان را تا آنجا که جسم او یاری می‌دهد می‌کشد و رودروی افق تیر را پرتاب می‌کند. این اسطوره بی‌آنکه به صورتی مستقیم بر مرگ آرش تاکید کند، کودک را با اتفاقی بزرگ و تفکر برانگیز مواجه می‌کند. چرا آرش چنین عملی انجام می‌دهد؟ به نظر می‌رسد پاسخ به چنین سوالی کودک را بر مفاهیمی چون، ازخودگذشتگی، دیگرخواهی، شجاعت عشق به سرزمین..... متمرکز می کند.

 با بررسی منطق‌الطیر عطار نیشابوری به‌عنوان اثری برجسته در این عرصه، به آخرین مورد از مثال های خود می‌رسیم. هدهد که پرنده‌ایست خردمند، از پرندگان دیگر دعوت می‌کند در جستجوی رهبری یگانه به کوه قاف بروند و سیمرغ را بیابند.
بعضی می‌روند و برخی نمی‌پذیرند. سفر آغاز می‌شود. سفری سخت که از مراحل دشواری می‌گذرد. در این سفر بعضی از پرندگان می‌میرند. بعضی از نیمه راه باز می‌گردند و بعضی درمیانه می‌مانند. سی مرغ از این پرندگان به مقصد نهایی می‌رسند اما در کوه قاف سیمرغ را پیدا نمی‌کنند به تدریج متوجه می‌شوند آنها خودشان سیمرغ هستند. سیمرغ در حقیقت شرح سفری است از خود تا خود. سفری که تنها با پذیرش رنج و دشواری و غلبه بر سختی‌ها امکان‌پذیر است. سفری که ازطریق زدودن توهمات، امکان شناخت را میسر می‌سازد.چرا بعضی از پرندگان به مقصد نمی‌رسند؟ چگونه پرندگان همچون سیمرغ افسانه‌ای، خردمندی و زیبایی می‌یابند.  چراباید کوه قاف این همه دور باشد و سفر، این همه طولانی و سخت؟

در این اثر، آهستگی، صبر و شکیبایی، تحمل و پایداری در مواجهه با مشکلات و گذر از دشواری ها، مفهومی تکامل‌دهنده دارد. به نظر می‌رسد، ایده‌آلها از شناخت آنچه که هست، محقق می‌شود. به عبارت دیگر فهم آنچه که هست، توانایی ساخت آنچه را که باید باشد، به وجود می‌آورد، به وجود آوردن و نه به دست آوردن. و سوال و سوال و سوالهایی که پاسخ به هریک از آنها ورود به دنیای بی‌کرانی از عمق و زیبایی است.

«دومینیک ماجور» در یک تحقیق کیفی با عنوان اسطوره‌ها و فرآیند فردسازی(5) در هنردرمانی، استفاده از اساطیر در یک فرآیند فردسازی را در زمینه‌ای از هنردرمانی خلاق بررسی می‌کند.تجربه شخصی او در طی سه کارگاه آموزشی درمانی در سال‌های 2003 و 2004 نشان می‌دهد که قالب کاری درمان از یک الگوی روان‌شناختی عمیق برخاسته و آرکی‌تایپ‌ها و نمادهای موجود در شخصیت را برون می‌ریزد. هدف از این تحقیق نشان دادن این نکته است که چگونه اسطوره‌ها و تصاویر می‌توانند با هم ترکیب شده و درک بهتری از معنی آرکی‌تایپ‌ها را آشکار ‌سازند.

 همچنین فعالیت آنها در روان و اینکه یک موضوع ناهشیار به موضوعی هشیار بدل می‌‌شود را نشان می‌دهد. در جریان استفاده از اساطیر در فرآیند فردسازی، یک ائتلاف روان‌شناختی بین موضوع‌های هشیار و ناهشیار به وقوع می‌پیوندد و تغییری به وجود می‌آید که منجر به کشف خود می‌شود (Major،2007) اساطیر می‌توانند فرهنگ کهن هر سرزمین را به نمایش بگذارند و تحلیل کنند و حتی نمودار رفتارهای اجتماعی مردم باشند. نمونه این الگوی رفتاری آریایی‌ها در حرکت سیاوش نمود می‌یابد. آنجا که او پی می‌برد مرگش در راه است ولی با این وجود به عهدی که با تورانیان و افراسیاب بسته بود وفادار می‌ماند.

این عینا الگوی رفتاری ایرانی است و حتی در اوستا نیز آمده است: چنانچه با کسی پیمان بسته‌ای هرگز آن را نشکن. حتی پیمانی که با دشمن بسته شده است و سیاوش نیز به همین دلیل حاضر به پیمان‌شکنی نمی‌شود حتی اگر منجر به مرگش شود. (اسماعیل پور،1387)بدین‌ترتیب می‌توان گفت وجود شخصیت‌های قدرتمند، مفاهیم انسانی، قهرمانانی که خستگی‌ناپذیر علیه پلیدی‌ها می‌جنگند و از نیکی‌ها دفاع می‌کنند، وجود تصاویر و مکان‌های شگفت‌انگیز و جذاب، همه از عناصری هستند که کودک به شدت بدانها علاقه‌مند است و تمایل به تکرار و همسو شدن با آنها را دارد. این تمایل کمک می‌کند ارزشهایی را که جامعه قصد آموختن آنها را دارد به صورتی غیرمستقیم به کمک اساطیر و داستان ها به کودکان انتقال یافته و در آنها تعمیق شود. به این صورت است که کودک نه تنها با ریشه‌های فرهنگی خود آشنا می‌شود بلکه خود نیز به انتقال و گسترش این ارزشها کمک می‌کند. کودک پلی می شود که گذشته را به حال و آینده متصل می‌سازد. این اتصال الگوهای مورد نیاز کودک را در اختیار او قرار داده و از او شخصیتی آگاه، اصیل و با هویت می‌سازد.

پی‌نوشت ها

1- intuitive
2- Archetypes
3- Historia
4 - mythos
5 - Individualize

فهرست منابع  لاتین
1- Boal, Augusto. Game for Actors and Non-Actors. New York: Rout Ledge, 1992.
2- Bryant، C. (1983). Jung and the Christian way، London: Darton، long man & todd.
3- Ed. Judith Kase - Polisini "What's Interesting About Children's Theatre.” Creative    Drama New York: U P of America، 1986.
4 – Eliade ، M.(Ed.)، (1987). the Encyclopedia of Religion (16 Vols) ، New York: Macmillan.
5 -Jung، C.G.( 1968). Man and his Symbols، London: Aldus Books.
6 -Jung، C.G.( 1918). Studies in Word Association، London: Heinemann.
7-Myerhoff, Barbara. "The Transformation of Consciousness in Ritual Performances." Means Performance 1990
8- Story, myth, dream and drama, Sheehan, Helena, Dublin: 1987, revised 2001
9-www.hjtcapecod.org
http://radiofarhang.ir

فهرست منابع  فارسی
1-اسماعیل‌پور، ابوالقاسم،سخنرانی: «تجلی اسطوره در شاهنامه»، 1387، کتاب شهر
2- چاالياده، مير، رسالة در تاريخ اديان،  ترجمه جلال ستاري، انتشارات سروش 1373.
3-سرخوش كوتيس، وستا، اسطوره‌هاي ايراني، ترجمه عباس مخبر، نشر مركز، چاپ اول 1373.
4-رِنالدو ج. مادیورو و جوزف ب. ویلرایت، كاركرد كهن‏الگو در مقام اندام روان ناآگاه جمعى، ترجمه بهزاد بركت /
5-هينلز، جان، شناخت اساطير ايران، ترجمه ژاله آموزگار و احمد تفضلي،‌ نشر آوشيق، 1373.
6-بهار، مهرداد، پژوهشى در اساطير ايران،  انتشارات آگاه، 1375.
7-آموزگار، ژاله، تاریخ اساطیری ایران، ،انتشارات سمت،1374
8-چمبرز،دیویی، قصه‌گویی و نمایش خلاق، ترجمه ثریا قزل‌ایاق، تهران، نشر دانشگاهی1372،

مقدمه: بچه‌ها همچون ساز هستند و برای شنیدن صدای خوش اين ساز باید کوکشان کنیم. آن‌ها هم مثل ساز، گاهی از كوك خارج شده، فالش می‌شوند و والدین ناچارند یک بار دیگر آن‌ها را کوک کنند، تا موزون شوند. با قاطعیت می‌گویم که تربیت امری مستمر است و هیچ دستورالعمل خاصی وجود ندارد که بتوان با آن یک‌بار و برای همیشه، بچه‌ها را تربیت كرد.

به این ترتیب از نکات مهم تربیت، حوصله، جدیت، استمرار، عزم راسخ و خالی نکردن میدان است. کافی است با آموختن این علم، آن را مانند دیگر امور طبیعی زندگی خویش، بدیهی بدانیم، آن‌گاه از رشد اصولی فرزند خويش لذت خواهیم برد. فراموش نکنیم که ما به دلیل عشق بسیاری که به فرزندمان داریم، عمل پیچیده تربیت او را پیگیری می‌کنیم، پس از کاری که می‌کنیم لذت ببریم. چون حاصل آن داشتن فرزندی با اعتمادبه‌نفس، متعادل و آماده برای زندگی بزرگ‌سالی است. باید باور کنیم که تلاش ما در رفع کاستی‌های رفتاری فرزند، پیگیری این باور است که بهتر زندگی کردن ممکن خواهد بود. اما این سکه دو رو دارد و روی دیگر آن خود ماييم.

این تصور که والدین باید خود را فدای فرزندان كرده و از لذت زندگی‌کردن، محروم شوند، اشتباه است. تربیت فرزند، بخشی از لذت زندگی ماست و ما هم قرار است که زندگی لذت‌بخشی داشته باشیم. در غیر این صورت همه كودكان امروز که روزی پدر و مادر خواهند شد، باید که خود را وقف فرزندان کنند و از دیگر لذت‌های هستی بی‌بهره بمانند. در چنین حالتی، چه کسی از زندگی لذت خواهد برد؟

تربیت‌کردن فرزندان هر عصری، از ویژگی‌های خاص خود برخوردار است و امروز این ویژگی ابعاد پیچیده‌تری یافته، که محصول شرایط و موقعیت ویژه عصر ماست. از جمله مشکلات کنونی والدین آن است که با تشتت آراي تربیتی مواجهند، به‌طوری که این گوناگونی گاه سبب سردرگمی آن‌ها می‌شود.

در یکی از این نظرها، آزادی عمل کامل فرزندان توصیه می‌شود. چنين راهكاري از آنجا نشات مي‌گيرد که بسیاری، خود با روش‌های سخت‌گیرانه بزرگ شده‌اند و چون خاطره خوشی از رفتار والدین خود ندارند، ترجیح می‌دهند فرزندشان بدون درگیرشدن با آن قید و بندها، پرورش یابد. چنین والدینی تصور خاصي از پدر و مادر مطلوب و شایسته در ذهن دارند و تلاش می‌کنند تا خود را با آن تصور تطبیق دهند. آن‌ها پس از آن که تصورشان با واقعیت رفتاری فرزندشان همخوانی نمی‌یابد، احساس گناه می‌کنند و می‌اندیشند آنچه را که شایسته تربيت فرزندانشان است نسبت به او انجام نداده‌اند. این همان تصوری است که این گروه از والدین نسبت به پدر و مادر خود نیز دارند.

اما والدین آگاه، ضمن درک شرایط و با احساس مسئولیت نسبت به فرزند، در صدد یافتن روش‌های موثرتر و موفق‌تر تربیتی برمی‌آیند. این والدین دریافته‌اند که تربیت فرزند، اساسی‌ترین وظیفه آن‌هاست، وظیفه‌ای که وادارشان مي‌كند از این راه به جنبه‌های روحی و جسمی فرزندان خود با دقت و درایت بیشتری بپردازند.

این توصیف که والدین باید مانند باغبانی آگاه عمل کنند، دور از واقع نیست. هیچ باغبان دلسوز و دارای برنامه‌ای گل‌های خویش را پس از کاشت، به حال خود رها نمی‌کند. کار باغبان جست‌وجو برای یافتن مکان و شرایط مساعد کاشت، انتخاب بذر مناسب قبل از کاشت، آبیاری، زدودن علف‏های هرز و محافظت از گیاه کاشته شده است. پرداختن دقیق و اصولی به همه این امور دشوار است و فقط با عشق و علاقه، ممکن خواهد بود، اندیشیدن به سرانجام کار عاملي است که همه دشواری‌ها را از سر راه برمی‌دارد و حصول نتیجه را آسان می‌كند.

تلاش والدین در جهت براي دستيابي به بهترین‌هاست. اما این بهترین‌ها به صبر و آگاهی احتياج دارد. تربیت فرزند یعنی آموختن مهارت «درست زندگی کردن» از راه برقراری ارتباط صحیح با دیگران، کسب توانایی مواجهه اصولی با مشکلات و در نتیجه لذت بردن از زندگی، و رسیدن به این شرایط نیازمند کسب آگاهی نسبت به اصول علمی تربیت است.

این تنها شامل یک فرزند، یک خانواده و یک سرزمین نیست. آن‌گاه که چشم‌انداز وسیع‌تر لذت در زندگی را برای خویش متصور شویم و به فراهم‌آوردن شرایط مناسب زندگی برای کودکان و نوجوانان دیگر، و ایجاد آرامش برای همگان بیندیشیم، سختی‌هایی را که برای تربیت فرزندمان متحمل می‌شویم، لذت‌بخش‌تر خواهد شد. وقتی به این نکته بیندیشیم که فرزند ما بايد در جمع دیگران زندگی کند و برای رسیدن او به زندگی مطلوب، رفتار مناسب یک فرد به تنهایی کافی نخواهد بود، متقاعد خواهیم شد که آگاهی‌رسانی به والدین دیگر، یعنی کمک به ایجاد زندگی بهتر براي فرزندمان. پس آن‌گاه که به صحت روش تربیتی‌ای که در پیش گرفتیم، اعتماد کردیم و نیز شاهد سلامت رفتار فرزندمان بوديم، می‌توانیم از فرصت‌هایی که برایمان به وجود آمده، برای آگاه‌کردن والدین دیگر نیز استفاده كنيم. از این دید، تربیت فرزند ما و دیگران، یک وظیفه‌ عام انسانی و یک تکلیف جهانی است.

در این رابطه نکته خاص آن است که وقتی به این مرحله می‌رسیم، تفاوت‌های فرهنگی جوامع گوناگون مورد سؤال قرار می‌گیرد. تفاوت فرهنگ‌ها، امری جدی است. آدمیان گرچه از اشتراکات اجتماعی و فرهنگی گسترده‌ای برخوردارند اما تفاوت‌های بسیاری هم دارند که از آن جمله مي‌توان تفاوت فرهنگی تأثیرگذار بر تربیت کودک را نام برد. به همین دلیل هنگام پرداختن به تربیت کودک، باید به فرهنگ سرزمینی که او در آن‌جا زندگی می‌کند هم توجه داشت.

بی‌شک بدون توجه به فرهنگ خاص یک سرزمین، توفیق علمی و بنیادین، حاصل نخواهد شد. در این نگاه وسیع و جهانی هم، توفیق در تربیت از جامعه کوچک اما بسیار مهم خانه و از سلامت خانواده آغاز خواهد شد. اجتماع کوچکی که تأثیر خوب و بد در آن، فقط به خود محدود و مربوط نمی‌شود. برای رفع نگرانی‏های رفتار مربوط به تفاوت فرهنگ‌ها، کافی است که به ارزش‏های ثابتی که همه انسان‌ها به آن پایبند و علاقمند هستند، فکر کنیم. هیچ جامعه‌ای، مسوولیت پذیری، از خود گذشتگی، عشق به همنوع و دیگر ارزش‌های مشترک انسان‌ها را انکار نمی‌کند. تفاوت عمده، در روش‌های تأمین این روش‌هاست.

از ما انتظار می‌رود که با برنامه و هدف از قبل تعیین شده‌ای (که هم پدر و هم مادر از آن پیروی می‌کنند) شخصیت هر یک از فرزندانمان را منحصر به فرد بدانیم و با تأمین امنیت و آرامش، بر اعتمادبه‌نفس آن‌ها بیفزاییم. در این اقدام ابتدا لازم است رفتارهای ناصحیحی را که از والدین خودش به ارث برده‌ایم، کنار بگذاریم و جایگزین‌های مناسب و صحیحی برای آن پیدا کنیم. ما در زندگی خود نقش‌های بسیاری ایفا می‌کنیم و در قبال بسیاری از افراد، مسئولیت‌های مختلفی می‌پذیریم، اما هیچ کدام از این نقش‌ها و مسئولیت‌ها به اندازه کاری که باید در قبال فرزندمان انجام دهیم، اهمیت ندارد.

انجام صحیح این کار، بدون آگاهی ممکن نخواهد بود و اهمیت این آگاهی، حتی از عشق به فرزند هم بیشتر است.
آن چه که از ما انتظار می‌رود آن است که عواطف را با آگاهی همراه کنیم، این امر زمانی رخ خواهد داد که در نگرش خویش تغییرات بنیادي ایجاد کنیم. براي مثال به جای آن که برایشان بخوانیم: «بابا آب داد- بابا نان داد» و آن‌ها را منتظر

یاری‌جستن از دیگران بگذاریم، جسارت تلاش برای کسب خواسته‌هایشان را افزایش دهیم و تفکر: «دویدم و دویدم، سر کوهی رسیدم» را به آن‌ها بیاموزیم.

یادگیری نکاتی که به ترتیب فرزندان مربوط است سبب می‌شود تا این نکات به صورت امری عادی درآید و از آن‌چه آموخته‌اید در مواجهه با توانایی‌ها و نارسایی‌های فرزندتان، به موقع استفاده کنید.
آن‌چه که در این مقاله گفته می‌شود، تنها روش تربیتی نیست، بلکه کوشش شده تا با برانگيختن حساسیت والدين نسبت به موضوع، آنها را با قابلیت‌ها و توانایی‌هایشان آشنا كرده و بر عملی بودن امر تربیت تأکید شود. از والدین خواسته شده است با شناختی که از خود، خانواده و فرزندشان دارند، الگوهای رفتاری مناسب را برگزینند و در مسیر اهداف تربیتی یاد شده، اقدام كنند. اما اين نکته قطعی است که اقدامات ما باید.

براساس اهداف و روش‌های علمی باشد. اهداف و روش‌هایی که باید آموخت. ضرب المثلی ایرانی می گوید: «سفره نینداخته یک عیب دارد و سفره انداخته صد عیب.» آن کس که آگاهانه به این عرصه قدم نگذارد و به تربیت تصادفی و خود به خودی فرزندش، دل‌خوش كند، همچون معماری است که بدون طرح و نقشه، دیوارهایی می‌چیند. گرچه ممکن است برخی از  این دیوارها در بنای نهایی به کار آید، اما بدون تردید بسیاری از آن‌ها تخریب خواهند شد. در تربیت کودک متأسفانه فرصت جایگزین کردن بسیاری از دیوارهای تخریب شده، هرگز نصیب ما نخواهد شد.

بذرپاشي بر زمینی که شرايط لازم براي رشد گياه را ندارد، اميد خوشه‌چيني مناسب را به ياس بدل مي‌كند. روش اجرای تئاتر در خانه ابزار بسیار مؤثری است که والدين مسئولیت‌پذیر به آن اعتماد کنند و نياز تربيتي فرزندشان را بر طرف كنند. استفاده از نمایش جاذبه‌هایی دارد که می‌تواند قانون‌هاي خشک و جدی را تلطیف کند و تأثیرگذاری و ماندگاری امر تربیت را بسیار افزایش دهد. این شیوه سبب می‌شود تا شما از رفتار نامناسب فرزند خویش برآشفته نشوید و بلافاصله به برخوردهای خشن، فکر نکنید. اندیشمندی گفته است: «وقتی نجاری بتواند یک پونز را با انگشت فرو کند، دیگر از چکش استفاده نمی‌کند».

شاید پیشنهاد من مبنی بر اجرای تئاتر در خانه، عجیب جلوه کند، اما با توجهی دقیق‌تر به آن، مشخص می شود که این سخن نه تنها عجیب و غیر عادی نیست بلكه با توجه به بازده مناسب آن بسيار مهم مطلوب است. هزینه‌هایی که برای تولید تئاتر در خانه صرف می‌شود، در مقایسه با دیگر هزینه‌هایی که در نبود این فعالیت متحمل خواهیم شد، بسیار اندک است و با توجه به نتایج بسیار عالی و مطلوبی که از این فعالیت نصیبمان می‌شود، آن هزینه‌های اندک، هرگز به چشم نخواهد آمد.

 

برای تربیت همه ی فرزندان جهان، در خانه تئاتر اجرا کنیم

والدین معلم فرزند خود نیز هستند، برای او طراحی آموزشی می کنند و به او تعلیم می دهند. آن ها در این طراحی سه مرتبه را طی می نمایند. ابتدا می اندیشند که چه چیزی مناسب آموزش دادن است. سپس به گونه ای طراحی می‏ کنند تا بدانند آن‏چه را که مناسب است چگونه آموزش دهند و بالاخره پس از آموزش، عمل خود را می سنجد.

این سنجش برای آن است که دریابند آیا فرزندشان موفق بوده است و آیا وی از آن‏چه که به او آموخته‏ اند رضایت دارد یا نه. این آموزش به دو شیوه انجام می‏ شود. در یک شیوه یاددهنده (معلم) یا والد طراح و مجری است و در شیوه‏ی دیگر که شیوه‏ی مشاوره‏ای است، یاددهنده و یادگیرنده وظایف مشترکی دارند و ضمن گفتگوی با هم، در مورد هدف و محتوای آموزش و فعالیت ‏ها به توافق می‏رسند و نتیجه می گیرند.

در شیوه‏ ی دوم آموزش‏دهنده، باید فضا و محیط مناسب را تدارک ببیند، به آن‏چه که مورد توجه و علاقه‏ ی یادگیرنده است توجه کند و آن‏چه را که آموزش داده می ‏شود از قبل مورد مطالعه قرار دهد. یعنی به توان یادگیرنده توجه نموده و روی مسائل واقعی کار کند. به روش دوم «یادگیرنده‏ محور»  گفته می‏ شود در این روش از مربی یا والد خواسته می ‏شود بر پرورش همه‏ جانبه‏ ی شخصیت یادگیرنده متمرکز باشد تا او آن‏چه را که ارزش ‏های مورد پی گیری جامعه است بیاموزد و به آن عمل کند.

مشارکت کودکان و نوجوانان در فعالیت‏ های تئاتری، انجام روش یادگیرنده‏ محور است. شناسایی اشتباه فرزند، توجه‏ کردن به نیازی از نیازهای اوست. پس از این باید در نمایشی که به صورت غیر‏مستقیم به آن نیاز خاصی می‏پردازد، مشکل مطرح گردد و با قراردادن فرزند در موقعیت بازیگر مدافع ارزش مورد نظر، شرایط برای تغییر رفتار وی ایجاد گردد. مبنای این مقاله نیز همین است.

حالا این سوال مطرح می‏ شود که «چه قابلیتی در تئاتر وجود دارد که سبب می‏ شود تا در خانه تئاتر اجرا کنیم؟». در پاسخ به این سوال مهم به برخی قابلیت‏ های مهم تئاتر و اشتراکات آن با رفتارهای واقعی و غیرتئاتری والدین و فرزندان می‏ پردازیم و برای سهولت دریافت پاسخ، مطالب به صورت پرسش و پاسخ ارایه می‏ گردد.

تئاتر در بروز احساسات و پذیرش ناکامی توسط بچه‏ ها، چه نقشی ایفا می‏ کند؟
تئاتر سبب می‏ شود تا بچه‏ ها احساسات خود را بروز دهند آن‏ها همچنین با تئاتر احساسات مختلف، حتی احساسات ناخوشایند را به صورت شبه‏ واقعی اما با شدتی به مراتب کمتر از نمونه‏ ی واقعی‏ اش، تجربه می‏ کنند. تئاتر باعث بیرونی و عینی‏ شدن احساسات آن‏ها هم می‏ شود و بیرونی‏ شدن احساسات سبب می‏ گردد تا کودک و نوجوانان و نیز والدین وی، نسبت به این احساسات درونی، به شناخت برسند.
اشتیاق بسیاری از والدین برای شادمان دیدن فرزندشان سبب می‏ شود که فرصت کسب تجارب مربوط به احساساتی چون ناامیدی، محرومیت، غمگین‏ شدن و ... را از فرزندانشان دریغ کنند. بهتر است اجازه دهیم بچه‏ ها این احساسات را تجربه کنند و سپس با آن‏ها همدلی کنیم. همدلی با بچه‏ ها در زمانی که مثلاً «به دلیل گم‏شدن اسباب‏ بازی خود غمگین هستند سبب خواهد شد که آن‏ها از تنهایی بیرون بیایند و غم برایشان قابل تحمل شود.

نتیجه‏ ی مطلوب پایان نمایشی که قهرمانش دچار فضائی غمگنانه شده است اما شرایط به گونه‏ ای است که او به موفقیت دست می‏ یابد، باعث کسب تجربه‏ های موفق کودکان و نوجوانان تولید‏کننده یا مخاطب تئاتر خواهد شد. این اقدام آن‏ها را برای اتفاقاتی که زندگی واقعی که غمگینشان خواهد کرد، آماده می‏ سازد. همانطور که پس از زخمی‏شدن فرزندمان، ابتدا زخم او را ضدعفونی و پانسمان می‏ کنیم و درمان را به گذشت زمان واگذار می‏ نماییم، تئاتر نیز در مورد دردهای روحی به همین روش مناسب عمل می‏ کند. مطرح‏ کردن غم حاصل از اتفاقاتی که برای قهرمان نمایش رخ می‏ دهد، همدردی با او و ایجاد شرایط تحمل این وضعیت توفیقی که قهرمان در پایان اثر کسب می‏ کند هم، معادل همان پانسمان‏ کردن است. مخاطب کودک و نوجوانان با دنبال‏ کردن تئاتر و همراهی با قهرمان، پا به ‏پای او، این مسیر را تجربه می‏ کند.

معنی این اقدام آن است که درمان دردهای روحی نیازمند همدلی، تحمل و صرف زمان است، درک-کردن و هم‏سویی با احساسات قهرمان تئاتر، از جنس درک‏کردن فرزند و هم‏سویی با احساسات اوست. کاری که تئاتر انجام می‏دهد همان است که والدین در شرایط مشابه، با قرار‏گرفتن در کنار فرزند، انجام می‏دهند و موجبات آرامش وی را فراهم می‏آورند.

والدینی که می‏ کوشند حتی در بازی‏ های برد و باختی در کنار فرزندشان قرار گیرند و شرایط را برای برد دائمی وی فراهم سازند، مرتکب اشتباه بزرگی می‏ شوند. واقعیت آن است که هیچ‏ کس برای همیشه برنده‏ ی بزرگ زندگی نیست. شرایط زندگی برای فرزند ما نیز چنین خواهد بود. برخورداری از ظرفیت تحمل ناکامی، ضرورتی است که کودک باید آن را از نخستین سال‏ های زندگی تجربه کند و بیاموزد.

نتیجه‏ ی حاصل از شکست بی‏ خطری که از تئاتر حاصل می‏ شود، شرایط را برای مواجهه‏ی بچه‏ ها با واقعیات زندگی فراهم می‏ سازد. کودک و نوجوانان همان‏قدر که از موفقیت‏ هایش شاد می‏ شود، باید بتواند با غم حاصل از عدم توفیق نیز کنار بیاید. مهم‏ترین کار این است که او با الگوپذیری از قهرمان تئاتر می‏ آموزد لازم است بعد از هر ناکامی تلاش کند تا راه‏ های کامیابی را فراگیرد و برای کسب موفقیت‏ های بعدی راهی بیابد.

تاثیر تئاتر در برقراری ارتباط موفق بچه‏ ها چیست؟
والدین باید بتوانند ارتباط موثری با فرزندان خود برقرار سازند تا بچه‏ ها نیز رسیدن به این شرایط را بیاموزند. این یکی از موفقیت‏ های خاص تربیت فرزند محسوب می‏ شود.

شرکت بچه‏ ها در گفتگوی دو‏طرفه، زمینه را برای بروز علاقه، استعداد، موضع‏ گیری و حتی مخالفت با یک موقعیت و اندیشه فراهم می‏ سازد. مواجهه‏ی دو نیروی موافق و مخالف در تئاتری که کودک در آن بازی می‏ کند، همین فرصت خاص را فراهم خواهد ساخت. در یک تئاتر خوب و مناسب بچه‏ ها، آن‏ها می‏ آموزند که در صدد دفاع از خوبی‏ ها برآیند و علیه بدی‏ ها موضع‏ گیری کنند و در انجام این عمل مباشره و گفتگو نمایند. آن‏ها این موضع‏ گیری را در یک الگوی شایسته که توسط نویسنده‏ ی داستان نمایشنامه و یا خود شما طراحی شده است، به صورت علنی و بیرونی ابراز می‏ دارند. در این شرایط، تئاتر فرزندان ما را به کشف موقعیتی معنادار و مرتبط با زندگی واقعی هدایت می‏ کند و با آزادی عملی که به آن‏ها می ‏دهد، ثبات و ماندگاری یادگیری را افزایش می‏ بخشد.

عملکرد تئاتر در رفع اشتباهات بچه ‏ها چیست؟
تئاتر قادر است زمینه‏های علاقه‏ی اموری که ما مایلیم فرزندمان به آن بپردازد را در او ایجاد کند. فراموش نکنیم که با انسانی زنده و دارای اراده سروکار داریم و چنین انسانی خطا هم می‏کند. قرار نیست که ما فرزندی مطیع داشته باشیم بچه‏ها شخصیت‏های مستقلی دارند و باید اجازه دهیم که راه بیفتند و اشتباهات و خطاهای قابل گذشتگان را نادیده بگیریم. مطمئناً این سخن به معنی سوق‏دادن بچه‏ها به سوی اشتباه نیست. تئاتر فرصت اشتباه‏کردن و بازگشتن از مسیر اشتباهی را که توسط قهرمان صورت می‏پذیرد ایجاد می‏کند. آن‏چه که ارسطو در کتاب «فن شعر» با عنوان «هامارتیا» یا ضعف تراژیک یاد می‏کند، همان اشتباهی است که از قهرمانان محبوب و توانا هم سر می‏زند. نتیجه‏ی پایانی تئاترها، همان است که بچه‏ها از درافتادن قهرمان به ورطه‏ی اشتباه نتیجه می‏گیرند.
تئاترهایی که برای بچه‏ها یا با مشارکت آن‏ها تدارک می‏بینیم، برای خود ما نیز آموزنده است. رفتار ما باید نشان‏دهنده‏ی تحمل ما باشد. اگر ما در مقابل اشتباهات کودکان خود تحمل داشته باشیم و به جای توهین، تحقیر و دادن لقب‏های بد، راه جبران و عدم تکرار آن اشتباه را به آن‏ها بیاموزیم، آن‏ها نیز خواهند آموخت که اشتباه یعنی قدم گذاشتن در مسیر یادگیری. به این ترتیب می‏آموزند که از همه‏ی کارهایشان نتیجه‏ی عالی به دست نخواهد آمد. این همان کاری است که داستان توانای یک تئاتر انجام می‏دهد.

گفتگو به عنوان یکی از عناصر مهم تئاتر چه تأثیری بر بچه‏ ها دارد؟
مشارکت در گفتگوی موفق، توفیق دیگر تئاتر است. کودک و نوجوانی که در تولید تئاتر شرکت می‏جوید، یا به دیدن آن می‏نشیند، چنین گفتگویی را تجربه می‏کند و به این ترتیب به توفیق در عرصه‏های گوناگون اجتماعی نایل می‏گردد و به استقلال شخصیتی نزدیک‏ می‏شود. ما نیز زمانی که به گفتگوی دوسویه با فرزند خویش می‏نشینیم این اطمینان را در وی ایجاد می‏کنیم که باورش داریم و او انسان بزرگی است. چنین گفتگویی نیازمند منطق و شرایط گفتگوی دو انسان فهمیده و محترم است. مذاکره‏ی درست آن نیست که فقط یک نفر به تمام خواسته‏هایش برسد بلکه باید هر دو طرف راضی باشند. این احترام سبب می‏شود تا بچه‏ها به خود اعتماد کنند. حتی در مذاکره‏ی مربوط به قبولاندن اشتباهی که از فرزند سر می‏زند نیز، حفظ این احترام لازم است. چنین احترامی سبب می‏شود که بچه‏ها ضرورت‏های جدی را بپذیرند، به آن احترام بگذارند و برای انجام آن‏ها مجاب شوند.
تئاتر در شرایطی بسیار کارساز، پذیرفتنی و از پیش طراحی شده، از این شرایط برخوردار است و با الگوی شایسته‏ای که ارایه‏ می‏دهد قادر است این باورپذیری احترام‏آمیز را در بچه‏ها ایجاد کند.
از این گذشته، گفتگویی که در تئاتر صورت می‏پذیرد قادر است لکنت زبان بازیگری را که دچار این عارضه است مرتفع سازد.

نقش و تاثیر الگوهای مناسب و نامناسب چیست؟

آن‏چه که بچه‏ها از رفتار و عمل می‏آموزند به مراتب بیشتر از کلام و سخن است. تقلید از خصوصیات بچه‏هاست. این را می‏توان در بازی‏هایشان هم مشاهده کرد. بسیاری از رفتارهای مناسب و نامناسب بچه‏ها از افرادی که در اطرافشان هستند و یا حتی از بازیگران فیلم‏هایی که می‏بینند نشأت می‏گیرد. پس باید شرایطی را برای برقراری روابط مناسب آن‏ها فراهم کرد و مراقب رفتارهایی که مشاهده می‏کنند یا فیلم‏هایی که می بینند، بود. البته به موازات این توجه، باید به آن‏ها بیاموزیم که هر رفتاری مناسب  نیست.

تئاتر امکان خوبی در ارایه‏ی الگوهای مناسب و نامناسب به حساب می‏آید. رفتار نامناسب یک شخصیت داستانی، کودک را متوجه بد بودن آن رفتار می‏کند و شرایطی می‏سازد که مرتکب ان اشتباه نشود. حساسیت و اهمیت الگوپذیری فرزندان و توجه به این نکته‏ی حساس سبب می‏شود تا والدین بر جنبه‏های خوب رفتار خود نیز دقت کنند و حتی به صورت نمایشی به ایفای نقش‏های مناسب شخصی و اجتماعی بپردازند. همچنین توجه به این نکته سبب می‏شود تا از تذکردادن‏ها و تنبه‏کردن‏های غیرضروری برای رسیدن فرزند به رفتار مناسبی که از او انتظار می‏رود نیز کاسته شود.

همذات‏پنداری مخاطب، خصوصاً مخاطب خردسال با قهرمانان موفق، خیرخواه و مثبت‏اندیش برخوردار از صفات شایسته، و مخالفت با ضد‏قهرمان مخالت این صفات، کوتاه‏ترین و موثرترین راه برای الگوپذیری بچه‏ها محسوب می‏شود.
در داستان تئاتر، بنا به ضرورت، شخصیت بد (آنتاگونیست) در مقابل شخصیت خوب (پروتاگونیست) قرار می‏گیرد. اگر شخصیت بد را از داستان حذف کنیم، کل داستان را از بین برده‏ایم. چون در مواجهه‏ی دائمی قهرمان با شخصیت منفی است که داستان، جذاب و پر کشش می‏شود و دفاع دائمی از خوبی‏ها انجام می‏گردد. این امری طبیعی است که بچه‏ها به دلیل کم‏دانشی و بی‏تجربگی دچار اشتباه شوند. این ما هستیم که در مقام والد و مربی نباید دچار اشتباه شویم و اگر اشتباه کردیم راه مواجهه‏ی با آن را بدانیم.

تئاتر این اجتناب‏ ناپذیری ارتکاب اشتباه را برملا می‏ سازد و در ادامه، راه بازگشت مسیر اشتباه را هم می-نمایاند، نکته‏ ی دیگر آن است که تنبیه صورت‏ پذیرفته در داستان تئاتر، بچه ‏ها را در پذیرش نتیجه‏ ی تلخ اشتباهات مجاب و متقاعد می‏ سازد.
تئاتر دستیار قابل و توانایی برای والدین است. رفتارهای از قبیل محاسبه‏ شده‏ ی اشخاص ‏بازی تئاتر، شایسته‏ ترین الگوها را به بچه‏ ها ارایه می‏ کند.

همه‏ ی الگوهای ارزشمند مورد درخواست والدین را می‏ توان در یک تئاتر گنجاند و به تصویر کشید.
این‏ها برخی از قابلیت‏ هایی است که تئاتر قادر به تأمین آن است. در مواجهه با رفتار نامناسب فرزند خود، به فکر آن نباشید که به صورت مستقیم عمل کنید و او را به اطاعت وادارید. داستان‏ های مناسبی که برای تئاتر موردنظر برمی‏ گزینید، تأثیر شایسته‏ ی خود را به‏ جا خواهد گذاشت.

اما نکته ‏ی مهم ان است که باید، اجرای تئاتر در خانه، و نیز دیدن تئاترهای خوب، به برنامه‏ای مستمر تبدیل شود. استمرار اجرای تئاتر سبب جلوگیری از بروز رفتار نامناسب خواهد شد. یعنی پیش از آن‏که اشتباهی از سوی فرزند رخ دهد، به رفع آن از طریق تئاتر بیندیشید و به اجرای تئاتر در خانه بپردازید. تاکید می‏ شود از استفاده‏ی دائم از نصیحت، نتیجه-گیری مستقیم، و پرداختن مستقیم به اشتباه فرزند اجتناب ورزید.

همچنین تئاتر را به امکانی برای سرگرمی و شادمانی افراد خانه بدل سازید. سرگرمی عنصر اصلی همه‏ ی تئاترهاست و این عنصر، در تئاتر خاص کودک و نوجوان، مهم‏تر است. مطمئناً منظور از سرگرمی، ساده ‏انگاری و سطحی‏ نگری و لودگی نیست، بلکه رعایت جاذبه‏ های ساختاری است که در همه‏ ی داستان‏ ها رعایت می‏ شود. ایجاد درگیری، کشش، تعلیق، کشمکش، گره‏افکنی، گره‏گشایی، رسیدن به اوج و نتیجه و دیگر جاذبه‏ه ای موجود در ساختارداستان، و نیز جاذبه‏ های ارزشمند مربوط به تولید و اجرای یک تئاتر، همان است که نویسندگان و کارگردانان و بازیگران تئاتر به آن توجه دارند.

چه مکانی از خانه برای این فعالیت مناسب است؟
 

با نگاهي به بازي‏هاي کودکان درخواهيم يافت که آن‌ها خود مکان يا مکان‌هايي از خانه را براي اين فعاليت برمي‏گزينند. گرچه شما هم مي‏توانيد از گوشه‏ي يک اتاق براي اجراي تئاتر استفاده کنيد، اما منظور من لزوماً جايي در کنج يک اتاق نيست. هدف از ارايه‏ي اين پيشنهاد رسميت بخشيدن به فعاليت‏هاي تئاتري درون خانه است. براي انجام چنين رسميتي، جايي مشخص و داراي اهميت را براي اين منظور در نظر بگيريد. يک ضلع کم‌عرض از مستطيل هال يا بزرگترين اتاق خانه، مي‏تواند يکي از اين مکان‏ها باشد.

مساحتي به عرض مکان در نظر گرفته شده و به عمق دو متر يا بیشتر، به ايجاد اين صحنه‏ي کوچک تئاتری کمک خواهد کرد. مي‌توان به کمک يک ميله پرده‏ي نصب شده بر سقف ضلع جلوي اين مستطيل، پرده‏ي جلوي صحنه‏ي تئاتر را هم پيش‏بيني کرد. در چنين شرايطي، پرده‌اي بر اين ميله بياويزيد يا ترتيبي دهيد تا پيش از اجراي تئاتر توسط فرزند يا فرزندانتان، پرده‏ي مورد نظر بر آن آويخته شود. بخشي از هال خانه که نسبت به بقيه‏ي مساحت هال داراي اختلاف سطح است، براي صحنه‌ی تئاتر خانگي شما مناسبتر خواهد بود. 

در خانه‌های کوچک چگونه تئاتر اجرا کنیم؟

اگر شرايط خانه ‏ي شما به گونه‏اي است که نمي‏توانيد با سن و پرده چنين فضايي را ايجاد کنيد، نااميد نشويد، شما و فرزندتان بدون صحنه و پرده هم قادر خواهيد بود که در خانه تئاتر توليد کنيد و آن را به اجرا بگذاريد. مهم توليد و اجراي مناسبي است که بتواند اصول تربيتي مورد نظر شما را تأمين نمايد و آموزش دهد. در صورت کوچک بودن فضای خانه می‌توان به هنگام اجراي تئاتر امکاناتی مثل ميز غذاخوري، مبل‌ها و... را جابجا کرد و امکان موردنظر را ایجاد نمود. نبود پرده‌ي آويخته شده از سقف را هم مي‏توان با نگه‌داشتن پارچه‏اي ساده که دو نفر آن را قبل از شروع تئاتر از دو طرف نگه مي‏دارند تا صحنه ديده نشود، جبران کرد. مهم آن است که فعاليت مربوط به اجرای تئاتر در خانه را جدي بگيرد و به آن رسميت ببخشيد.
در صورتي که در خانه‏ تان از حياط مستقلي برخورداريد، در شرايط جوي مساعد روي چنين مکاني براي اجراي تئاتر حساب کنيد. 

آیا انجام این فعالیت سابقه دارد؟
استفاده از حياط خانه براي اجراي عمومي تئاتر، در تئاتر قرن‌هاي 16 و 17 برخي کشورهاي اروپايي، از جمله اسپانيا متداول بوده است و هنرمندان صاحب‏نامي چون كالدرون، و دِوِگا تئاترهايشان را در حياط‌هاي بزرگ خانه‌هايشان به اجرا مي‏گذاشتند و زنان و مردان بسياري در همين حياط‏ها به ديدن اين تئاترها مي نشستند. يکي از مکان‏ هاي اصلي اجراي نمايش سياه‏ بازي کشور ما نيز حياط خانه‏ ها بوده است. براي انجام اين منظور تخت هايي را بر روي حوض خانه‌هاي سنتي که معمولاً در وسط حياط بود قرار مي ‏دادند و به اين ترتيب صحنه‏ اي موقتي ايجاد مي‏ نمودند. آنگاه مجريان نمايش بر روي چنين صحنه‏ اي به اجرا مي‏ پرداختند. تماشاگران نيز با استقرار در اطراف حوض به تماشا مي‏نشستند. برگزيدن نام«تخت‏ حوضي»براي نمايش سياه‌بازي کشورمان به همين دليل است.

در برخي شهرهاي با قدمت کشورمان نيز، چنين ابتکار عمل‏ هايي را مشاهده مي‏کنيم. مرحوم محمد دنيوي که نوازنده و خواننده‏ي محبوب مازندراني است، حدود پنجاه سال پيش در شهر ساري و خانه‌اش در خيابان قارن، کوچه‌ي نوش‏آبادي، تئاتر اجرا مي‏ کرد و تماشاگران بزرگسال و خردسال، از تئاترهايي که او در اين مکان به اجرا مي‏ گذاشت ديدن مي‏ کردند و از آن‌ها لذت مي‌بردند.

اين ابتکار عمل در مدارس شکل ديگري به خود مي‏ گيرد. اگر مدرس ه‏اي فاقد سالن اجراي تئاتر يا محل تجمع مناسب باشد، مي‏ توان تئاترها را در کلاس درس يعني محل استقرار معلم به اجرا گذاشت و از امکانات موجود در کلاس استفاده کرد. نمايشنامه‌هايي که در مجموعه‌ي ده جلدی «نمايشنامه ‏هاي آسان براي اجرا در کلاس درس و صحنه ‏ي تئاتر» نوشته‌ام که شامل 125 نمایشنامه است. دقيقاً چنين مكاني برای اجرای تئاتر پیش‌بینی شده است.

يكي از چهره‌هاي جهاني تئاتر كه به توليد و اجراي تئاتر در خانه‌اش اقدام مي‌كرد استانيسلاوسکي روسي است.

کنستانتين سرگيويچ استانيسلاوسکي هنرمند نامدار قرن بيستم که تئاتر امروز جهان مديون نظريات بسيار کارساز، ارزشمند و تعيين‌کننده‏ي اوست، آن‌جا که از خاطرات کودکي‏اش مي‏ گويد، توضيح مي-دهد که تا چه اندازه تئاتر براي او، برادران، خواهران و والدينش اهميت داشته است. او در کتاب«زندگي من در هنر» همچنين به تئاترهايي که در مکاني خاص از خانه‏ شان اجرا مي‏ کرده اشاره مي‏ کند و بر چگونگي رفتن به سالن‏ هاي رسمي تئاتر شهرش، به عنوان جايزه‌هايي که از پدرش دريافت مي‏ کرد هم تأکيد مي‏ نمايد.

در بررسي زندگي استانسيلاوسکي در مي‏يابيم که اين شخص در بزرگسالي، تا چه اندازه خلاق بوده است. علاوه بر اين، مثبت‏ انديشي‌هاي او نشان مي‏ دهد که با چه اعتماد به‏ نفس بالايي، شکست‌هايي را که در مسير زندگي و نيز فعاليت ‏هاي مربوط به تئاتر تجربي خويش با آن مواجه شده، مي‌پذيرفته و آن‌ها را به پيروزي و موفقيت بدل مي‏ ساخته است. علاوه بر اين پايبندي او به اصول اخلاقي و نظم، توفيق او در کسب

موفقيت‏ هاي بالاي اجتماعي و نيز اشتیاقش در پذيرش مهربانانه‏ ي ديگران هم قابل توجه مي‌باشد. استفاده از موقعيت و نفوذ شخصي خود جهت ايجاد شرايط مساعد فعاليت‏ هاي تئاتري براي ديگران، از ديگر جنبه‏ هاي مثبت شخصيت استانيسلاوسکي است. بدون شک انجام فعاليت‏ هاي تئاتري در ايام کودکي و نوجواني و زيرنظر والدين، نقش بسيار مهمي در شکل ‏گيري چنين شخصيتي داشته است.

حال که چنين است چرا خانواده‏هاي امروز جهان خود را از چنين قابليت مهمي محروم کنند و به اين امکان توانا و کارساز بي‏توجه بمانند. کافي است فرهنگ استفاده از تئاتر براي ارتقاء شخصيت و افزايش قابليت ‏هاي فرزندان تثبيت گردد تا ضمن بهره‏ گيري از اين قابليت کم‌هزينه و مؤثر، اثرات برجسته ‏ي آن را بر فرزندان و نسل آينده خود شاهد باشيم.

آيا تئاتر عروسكي را هم مي‌توان در خانه اجرا كرد؟

براي اجراي تئاتر عروسکي هم مي ‏توان چنين فضاي مناسبي را متناسب با نوع نمايش عروسکي تدارک ديد. ايجاد«خيمه»براي توليد و اجراي نمايش عروسکي خانگي شرايط لازم را ايجاد خواهد كرد. همانطور که مشاهده می‌شود، در بخش تئاتر عروسکي اين کتاب، توضيحات نسبتاً جامعي در مورد اجراي تئاتر عروسکي ارايه شده است.
شكل تازه‌اي از اجراي تئاتر در خانه‌هاي امريكا متداول گشته كه كودك شكل‌دهنده، ارايه‏ كننده و ادامه‏ دهنده‌ي آن مي‌باشد. در اين نوع از تئاتر كه والدين نيز در آن مشاركت مي‌كنند، كودك است كه همچون كارگردان، همه چيز را تعيين مي‌كند و والدين در اختيار او قرار دارند و خواسته‌هايش را براورده مي‌سازند. گرچه اين نوع از تئاتر مرحله‌اي قبل از تئاتر خلاق است كه «تكرار و تمرين زندگی، محسوب می‌شود اما از برخي ويژگي‌هاي تئاتر خلاق هم برخوردار است: «تئاتر خلاق» نياز به دست نوشته يا ضابطه‌هاي بسيار كنترل شده ندارد و تمام تمركز خود را فقط بر روي كودكان به عنوان شركت كننده‌هاي خويش مي‌گذارد.
 
كودكان بزرگ‌تر به گسترش كار خويش و در نهايت مهيا كردن نمايشي براي بيننده مشتاقند. اين بسيار عالي است زيرا بعد‌ها اين ميل به صورت «حضور در اجتماع» خواهد شکفت.
در اين تئاتر نقش والدين توسط كودك تعيين مي‌شود:‌ «ممكن است دختر يا پسرتان بخواهد شما يك انباردار يا مشتري باشيد. ممكن است او از شما بخواهد تا نقش يك دكتر، بيمار‌، راننده‌ي اتوبوس و يا حتي يك عابر را بازي كنيد. همان شخصي كه او مي‌خواهد بشويد.»

در اين شكل از تئاتر، والدين سعي نمي‌كنند همچون ديگر موارد، در موقعيت والد، توصيه كنند، نصيحت نمايند و... بلكه در اختيار كودك قرار مي‌گيرند و زماني كه در موقعيت نقش خود  حضور مي‌يابند، اظهار نظر مي‌كنند، به اختصار سخن مي‌گويند و مي‌كوشند تأثير مورد نظر را به‌جا گذارند. همچنين در صورت تمايل كودك، والدين در انتخاب مكان اجراي نمايشي كه او تدارك مي‌بيندكمك مي‌كنند. مثلاً گوشه‌اي از اتاق را كه كودك اسباب بازي‌هايش را در آن‌جا نگهداري مي‌كند، براي نمايش آماده می‌کنند.

زيرا براي اجراي اين نوع از تئاتر به مكاني ثابت نيازي نيست. از وسايل ساده‌اي هم كه در اختيار است براي نمايش مورد نظر استفاده مي‌شود: «يك مكان هم براي بازي فراهم كنيد. براي مثال مي‌توانيد گوشه‌اي كه كودكتان اسباب بازي‌هاي خود را قرار داده است انتخاب كنيد. وسايل بازي مي‌توانند چيزهاي پيش‌پا افتاده‌اي باشند: يك شال مي‌تواند نقش شنل يا كمربند يا چيزهايي از اين دست را بازي كند. كلاه مي‌تواند معني ديگري داشته باشد و سبد، كيف و يا ظرف‌هاي پلاستيكي، وسايل مفيدي در اين رابطه هستند.

نبايد تئاتر خلاق را محدود به مكاني خاص نمود. از آن‌جا كه اين نمايش بر اساس انگيزه و تمايل خودجوش و ناگهاني به‌ اجرا در‌مي‌آيد، به ندرت در مكان از قبل تعيين شده‌اي انجام مي‌گيرد. اين نمايش در آغاز كوتاه و از هم گسيخته است اما به مرور و با افزايش سن كودك، طولاني‌تر شده و بر جزئياتش نيز افزوده مي‌شود. داستان‌ها و بخش‌هاي دوست داشتني، بارها و بارها تكرار مي‌شود ولي حتي در اين ميان نيز ايده‌هاي نو دائماً خلق مي‌شوند و به اين ترتيب تئاتر خلاق، قوه‌ي تخيل كودك را نيز پرورش مي‌دهد.»
اين شكل از تئاتر كه به ظاهر گسيخته و بي هدف يا كم هدف تلقي مي‌شود، مانند ديگر شكل‌هاي تئاتر كودك و نوجوان، براي كودك داراي امتيازات بسياري است و از اهميت بالايي برخوردار مي‌باشد. برخي از امتيازات اين نوع تئاتر عبارتند از::
1- افزايش قدرت تخيل و آگاهي‌هاي زيبايي شناسانه
2- ايجاد قدرت فكركردن مستقل و منتقدانه
3- پرورش روحيه‌ي جمعي و افزايش توانايي همكاري با اطرافيان
4- بالا بردن سطح مهارت‌هاي ارتباطي
5- ايجاد احساسات و هيجان‌هاي سالم
6- ايجاد شناخت نسبت به خود
7- شادي و تفريح
8- فراهم آوردن زمينه‌ي مقدماتي براي حضور در جريان تئاتر بزرگسالانه در سال‌هاي بعد
وقتي كه در سنين بالاتر،‌ اين فعاليت خودجوش به تئاتر سامان‌يافته بدل مي‌گردد، امتيازات ديگري به مجموعه‌ي فوق افزوده مي‌شود كه عبارتند از:
1- ارتقاء تجربه‌هاي زيبايي شناسي
2- كسب آگاهي‌هاي اجتماعي و ارزش‌هاي فرهنگي
3- شركت جستن در شكلي از هنر گروهي
4- اگاهي يافتن نسبت به تاريخ و حوادث بشري

اين نوع فعاليت تئاتري چه عوايدي براي والدين دارد؟
برجسته‌ترين عوايد حاصل از اين فعاليت براي والدين عبارتند از:
1- براي سازندگي زندگي كودك خود از زمان به شكل بهينه استفاده مي‌كنند.
2- بر اساس مشاهدات خود از احساسات،‌ علايق، ترس‌ها و شادي‌هاي كودك خويش آگاه مي‌شوند.
3- شادي!‌ پدر و مادر مي‌توانند به عنوان فعاليتي تفنني از چنين كاري لذت ببرند
براي مشاركت آگاهانه‌ي والدين در اين فعاليت كودك خود، مراكز متعددي در آمريكا فعاليت دارند. مراكزي مانند:
1- انجمن‌هاي محلي، انجمن‌هاي زنان و مكان‌هاي تفريحي شهر يا شهرك
2- كتابخانه، موزه، كليسا،‌ تفريحگاه‌ها و اردوگاه‌ها
3- كلاس‌هاي ساليانه‌ي دانشگاه‌هاي محلي و يا كلاس‌هاي تابستاني تشكيل شده براي كودكان
4- مراكز هنري و مراكزي كه تئاتر حرفه‌اي توليد مي‌كنند  و... .
همانطور كه مشاهده مي‌شود مراكز فرهنگي و اجتماعي مصمم شده‌اند تا خانواده‌هاي آمريكايي را در انجام اين حركت با ارزش ياري رسانند. به مطلبي كه در پايان اين مقاله آمده است توجه مي‌كنيم تا به حساسيت اجراي تئاتر در خانه بيش از پيش واقف گرديم:«بازي شما را به كجا مي‌برد؟ اشك‌ها و لبخند‌ها نشان‌دهنده‌ي آنند كه نمايشنامه‌نويس و بازيگران شما را تسخير كرده‌اند. در هر حال هميشه نمي‌توان احساسات را به‌طور شفاهي بيان كرد. بحث شما و فرزندتان در باره‌ي احساس او از چيزي كه اتفاق افتاده‌ است، مي‌تواند براي هردوي شما مفيد باشد... چنين توليدي بايد لذت‌بخش باشد».

اين تئاتر که بر اساس تمايل و انگيزه‏ي کودک و به صورت خودجوش توليد مي‏شود، همچون بازي‌هاي كودكانه، ظاهراً از هم گسيخته است. افزايش سن کودک و کسب تجربه‏هاي تئاتري، هم سبب سامان يافتن اين فعاليت و طولاني‏شدن نمايش‏ها مي‏شود و هم اين که موجب مي‏گردد تا تخيل فرزند شما پرورش يابد. بکوشيد تا از فرصتي که در بهبود زندگي فرزند خود ايجاد مي‏کنيد و از شناختي که نسبت به قوت‏ها و نيز کاستي‏هاي او کسب مي‏نماييد براي تقويت قوت‏ها و رفع کاستي‏هايش بهره‏برداري کنيد.

اگر شما به درستي در اين فعاليت سهيم شويد، به دليل صميمت بيشتري که در روابط فرزندتان با شما وجود دارد، مي‏توان فعاليت‌هاي تئاتري خانه را از فعاليت‏هاي مشابه مهدکودک يا مدرسه غني‏تر کرد. البته بديهي است که اگر اين صميميت و راحتي، در مهدکودک يا مدرسه و بين مربي و کودک هم وجود داشته باشد به چنين غنايي دست خواهيم يافت. يادمان باشد فرصتي که براي بروز خلاقيت به کمک تئاتر، براي فرزندمان ايجاد مي-کنيم به مراتب مهم‏تر از اجراي يک تئاتر، حتي تئاتر حرفه‏اي است. 

با خودنمايي‌هاي كاذب احتمالي چگونه مواجه شويم؟

يکي از نکات مهمي که بايد در انجام اين فعاليت به آن توجه شود اجتناب از«خودنمايي کاذب»است. گرچه تئاتر فرصت خودنماياندن و مطرح‏شدن‏هاي منطقي و اصولي را براي بازيگران و دست‌اندرکارانش فراهم مي‏کند، اما دقت داشته باشيم که قرار نيست از تئاتر براي خودنمايي خود و فرزندمان در مهماني‏ها و اجتماعات فاميلي استفاده کنيم يا آن که با دخالت‏هاي نظارتي از بالا و در جمع، يا سرزنش‏کردن فرزند در زمان وقوع اشتباهات احتمالي مربوط به اجراي تئاتر، و نيز تشويق‏هاي اغراق‌آميز، نتايج منفي و معکوسي از اين فعاليت کسب نماييم. كافي است فعاليت انجام شده توسط فرزندمان را تأييد كنيم و با متمرکزکردن همه‏ي کساني که بيننده‏ي تئاتر هستند شرايط را براي اجرا فراهم نماييم. اين‌ها از جمله مهمترين وظايف ماست. 

آيا مي‌توان اين توليدات را براي تماشاگران بيشتر، مثلاً مهمانان هم اجرا كرد؟

هدف فعاليت‌هاي مربوط به توليد تئاتر در خانه اجراي عمومي نيست. اما در صورت وجود شرايط مساعد، اجراي وسيع‌تر اين تئاترها مانعي ندارد.

بهتر است اين فعاليت‏ها ابتدا در جمع صميمي اعضاء خانواده ارايه و تکرار شود و پس از تسلط فرزند، در صورت تمايل او به اجرا در حضور ديگران، به اين اقدام مبادرت ورزيم. بديهي است اجراي عمومي تئاترهاي خانگي بايد در زماني كه مخاطبان از روحيه‏ي مساعد و مناسب برخوردارند صورت پذيرد. دقت کنيد که در زمان اجرا، شرايط براي ديدن فراهم باشد. مثلاً در زمان خوردن ناهار و شام، تئاتر اجرا نشود. گرچه لازم است از حساسيت‏هاي فرزند خود براي مواجهه با اتفاقات نامناسبي چون ايجاد سروصدا و سخن‌گفتن ديگران بكاهيد، اما آنچه که در اصل بايد صورت پذيرد، ايجاد فرهنگ ديدن تئاتر، در سکوت و همراه با تمرکز مخاطبان و بينندگان تئاتر است. 

چه مخاطباني براي ديدن تئاترهاي توليد شده در خانه مناسب‌ترند؟
از آن‌جا که ممکن است اظهارنظرهاي سليقه‏اي و ناآگاهانه‏اي نسبت به فعاليت‌هاي تئاتري و نيز تئاتر اجراشده‏ي فرزند شما صورت پذيرد،  لذا فرزندتان را براي مواجهه با نظرات مثبت و منفي و صحيح و غلط ديگران آماده کنيد. او بايد از قدرت لازم براي تحمل نظرات مخالف هم برخوردار باشد. صحيح‏تر آن است که از ميان ديگر خانواده‏هاي فاميل يا جمع دوستان، خانواده‏هايي را که چنين فعاليتي را باور دارند و براي انجام آن اعلام آمادگي مي‏کنند، شناسايي کنيد و در فرصت‌هاي مناسب و با هم، به ديدن تئاترها بنشينيد. انجمن‌هايي در کشور وجود دارد که برخي والدين در جلسات تربيتي تشکيل شده توسط کارشناسان انجمن شرکت مي‌کنند تا از نظرات و راهنمايي‏هاي ارايه شده استفاده کنند. اگر عضو چنين انجمني شديد بخشي از فعاليت‏ها را به تئاتر اختصاص دهيد. خانواده‏هاي شرکت‏کننده در اين اجتماعات مي‌توانند همراهان و مخاطبان تئاتر توليد شده در خانه باشند.

گرچه اجرای تئاتر خانگی در جمع فامیل و آشنا نهی نمی‌شود اما هدف از این فعالیت بسیار سازنده اجرای عمومی تئاتر نیست بلکه بر اجرای بسیار خصوصی تأکید می‏ شود.
چه موضوعاتي براي اين تئاترها مناسب‌تر هستند؟

موضوعات تئاترهاي کودک امروز بسيار متنوع است. مهم آن است که از طريق تئاتر مطلب جديدي ياد گرفته شود و بينش نويني کسب گردد. براي آن که يک تئاتر، خصوصاً تئاتر کودک جذاب و تأثيرگذار باشد، داستان مناسب آن بايد از تعليق لازم، معلوم نبودن پايان اثر، و اغراق متناسب برخوردار باشد: «يک متن خوب مي‏تواند باعث برانگيختن تفکر و تخيل شود و به کسب تجارب نو بيانجامد. چنين متني به‌طور حتم به شما کمک خواهد کرد تا از راه‏هاي متفاوت و نو نسبت به ظرايف و جزئيات زندگي، نگاه تازه‏اي پيدا کنيد. به کمک سؤالات واضح و کامل از دختر يا پسر خردسال خود و يا كودكاني كه مربي آن‌ها هستيد بپرسيد از نمايش چه چيزي را دريافت کرده‌اند.

به‌طور مثال بپرسيد:
- در صحنه چه ديده‏اي؟
- آن شخصيت خاص تلاش مي‏کرد چه کاري انجام دهد؟
- در همان ابتدا چه اتفاقي افتاد؟
نتيجه‏ ي چنين بحثي ممکن است شما را شگفت‏زده کند... تئاتر کودک بسيار گسترده است و از منابع گوناگوني قابل دریافت است.

منابعي مانند داستان‏ هاي ملي، افسانه‏ اي (جن و پري)، موضوعات اجتماعي معاصر، داستان‏هاي ماجراجويانه، درام‏ هاي زندگي‏نامه‏ اي و تاريخي و... . چنين تئاتري مي‏ تواند در قالب يک تئاتر دراماتيک، موزيکال، و واقع‏ گرايانه (که از عوامل عادي زندگي واقعي مثل صدا، حرکت و... بهره مي-گيرد) منتج شده باشد.

به هر حال در هر مورد خط داستاني و تم (بن انديشه ـ فکر اصلي) بايد شفاف و صادقانه ارايه گرديده و چنين توليدي بايد لذت‏ بخش باشد. 

نبود امكانات صحنه‌اي را چگونه جبران كنيم؟
تأمين امکانات صحنه، تصاوير را جذاب‏تر و خوشايندتر مي‏کند، اما اين‌ها امکانات کمکي تئاتر هستند. يک داستان خوب و يک بازي پذيرفتني و جذاب مي‏تواند جايگزين همه‏ي امکانات فني و صحنه‏اي شود و فراتر از همه‏ي اين‌ها، داستان مناسبي که بتواند اهداف تربيتي مورد نظر ما را پيگيري کند، از همه‏ ي قابلیت های ئاتر مهم تر خواهد بود.

نمايشنامه‌هاي مورد نياز اين تئاترها را چگونه توليد يا تأمين كنيم؟
وقتي فرزند بزرگتر شود و پا به سن نوجواني بگذارد، شما به داستان براي نمايشنامه نياز بیشتری خواهيد داشت. کتاب داستان‏هاي مناسبی در بازار وجود دارد اين کتاب را بيابيد و بخوانيد و با مشارکت فرزندتان آن داستان‌هايي را که مناسب مي‏بينيد به نمايشنامه تبديل کنيد.

مطمئناً با اندکي جستجو کتاب‌هاي مناسبی را خواهيد يافت. من نيز مجموعه‏اي تحت عنوان «نمايشنامه‏هاي آسان براي اجرا در کلاس درس و صحنه‏ي تئاتر» را طي هفت سال و در 25 جلد نوشته‏ام که 10 جلد آن توسط نشر قطره منتشر گرديده و خوشبختانه به دليل کاربردي بودن آن مورد استقبال گسترده‏ی مدارس، مهدکودک‏ ها و گروه ‏های حرفه‏ای ایران قرار گرفته است.

در هر جلد از اين کتاب‏ها پنج نمايشنامه وجود دارد و براي هر نمايشنامه بخش‏هايي شامل: «طرح پيشنهادي براي کارگرداني و بازيگري ـ تحليل نمايشنامه ـ و گفتگوي پيش از اجرا» نوشته شده است. علاوه بر اين بخشي را تحت عنوان «راهنماي اجرا» در هر جلد از کتاب‌ها نوشته ‏ام که در آن اصول کلي کارگرداني و بازيگري و توليد تئاتر توضيح داده شده است.

دو جلد از اين کتاب‏ها براي مقطع مهد کودک ـ ابتدايي، سه جلد براي مقطع راهنمايي، و پنج جلد براي مقطع دبيرستان نگارش يافته است و هر دانش‏آموز، مربي يا پدر و مادر ناآشنا، اما علاقمند به تئاتر قادر خواهد بود اين نمايشنامه‏ها را اجرا کند. شما مي‌توانيد از نمايشنامه‏هاي موجود در اين کتاب‏ها براي توليد تئاتر بهره گيريد. علاوه بر اين خواهيد توانست از اين آثار به عنوان الگوي تبديل داستان به تئاتر استفاده کنيد.

انتخاب نمايشنامه‏ ي مناسب از مهم‌ترين کارهايي است که بايد انجام دهيد. نمايشنامه‌اي که با هدف تربيتي شما هماهنگي داشته و اهداف موردنظرتان را تأمين کند و نيز با امکانات شما سازگار باشد. مثلاً تعداد شخصيت ‏هايش کم باشد به‌طوري که با کمک شما (و احياناً ديگر اعضاي خانه) توسط فرزند يا فرزندان شما و يا دوست و دوستانش، و يا با تعداد کم نوآموزان و دانش‏آموزان کلاس، مدرسه و مهدکودک اجرايش کرد. 

معيار انتخاب نمايشنامه‌ي كوتاه يا بلند چيست؟
کوتاه و بلندبودن نمايشنامه به سن کودکان و نيز زماني که در اختيار داريد بستگي خواهد داشت. حتي مي‌توان داستان مناسبي را خواند و مرور کرد و آن را با روش‌هاي متنوع به تئاتر تبديل کرد. در کتاب دیگرم «تربيت به کمک داستان»، به چندين روش از اين فعاليت پرداخته‌ام.

يکي ديگر از مهمترين اقداماتي که مي‏تواند به توانايي‏ هاي شما و فرزندتان در توليد بهتر تئاتر ياري رساند، ديدن تئاترهاي مناسبي است که در سالن‏هاي حرفه‏ اي شهر اجرا مي‏ شود. خود را از اين امکان بسيار مهم هم محروم نکنيد و ديدن تئاتر را به برنامه‏ هاي هفتگي و ماهانه‏ ي خود بيفزاييد. 

چگونه مي‌توان امکانات مورد نياز تئاتر را تأمين کرد؟

بسياري از والدين به دليل تصوير ذهني و تجربه‌اي که از تئاترهاي حرفه‌اي داراي دکور و برخوردار از امکانات صحنه دارند، نگراني خود را از ناتواني تأمين آن امکانات و شرايط براي توليد چنين تئاتري توسط فرزندشان به من ابراز مي‌دارند. همان‌طور که به آن‌ها گفته‌ام، به شما هم مي‌گويم که تأمين امکانات و اشياء مورد نياز اجراي يک تئاتر، نگرانتان نکند. قراردادهاي نمايشي، کار را آسان کرده است. کافي است شيء خاصي را نشان دهيد و مثلاً بگوييد که اين دريا، يا يک در، يا تکه‌اي ابر است. آن‌وقت فرزند شما به راحتي در آن موقعيتي که شما مي‌خواهيد، قرار خواهد گرفت و شيء مورد نظر را با همان مفهومي که شما مي‌خواهيد خواهد پذيرفت.

براي توليد صداها (افکت ها)‌ي مورد نياز نمايش هم دغدغه‌اي به خود راه ندهيد. از بچه‌ها استفاده کنيد. مثلاً براي توليد صداي باران از بچه‌ها بخواهيد که با دو انگشت به کف دست خود بزنند. يا صداي زنبور، اردک، باد و... را بيان کنند، يا خودتان اين صداها را توليد کنيد. اين فعاليت‌ها خصوصاً در داستان‌ها يا نمايش‌هايي که در آن‌ها صدايي خاص چند بار تکرار مي‌شود، بر جذابيت اثر مي‌افزايد. من در تمام 125 نمايشنامه‌ي کتاب‌هاي «نمايشنامه‌هاي آسان ...» خود، اين تنگناها را به آساني مرتفع کرده‌ام.

سرودن شعرهاي ساده و خواندن اين سرودها به صورت جمعي توسط بچه‌ها و يا خواندن آن‌ها به صورت سؤال و جواب توسط دو گروه هم، براي بچه‌ها جذاب خواهد بود. اگر به شاعري که بتواند به شما کمک کند دسترسي نداريد از کتاب‌هايي که حاوي اشعار کودکانه است و به تعداد زياد در بازار کتاب وجود دارد استفاده کنيد.

خودتان هم مي‌توانيد با مطالعه‌ي اين کتاب‌ها و اندکي تمرين و تکرار، کلمات و جملاتي موزون براي استفاده در نمايش توليد کنيد. اگر قرار است شعر شما دو بخشي بوده و دو مفهوم خوب و بد در آن گنجانده شده باشد، ترتیبی دهید که بخش خوب شعر را بچه‌ها بخوانند و شما بخش ديگرش را بخوانيد.

معرفی و نقد
IMAGE پاسخ به مهمترین سوال کودکان روی صحنه تئاتر؛ «از کجا اومدیم؟»
کارگردان نمایش «از کجا اومدیم؟» معتقد است موضوع این نمایش یکی از مهمترین سؤالات...
IMAGE نقد «کچل کفترباز»
  با حضور اعضای کانون ملی منتقدان تئاتر؛ نمایش عروسکی «کچل کفترباز» اثر آزاده...
IMAGE نقدی بر نمایش «سیه موی و جلالی» به نویسندگی و کارگردانی محمد آیریک (کاوه آیریک) از افغانستان
عاشقی کردن یا به لطافت انسان رسیدن رضا آشفته   شبیخون زد بجانم لشکر عشق بدیدم...
گفتگو
IMAGE «مبارک» و «سیاه» در خارج ارج دارند و اینجا نه
  سیاه‌باز باسابقه با مهر مطرح کرد؛!«مبارک» و «سیاه» در خارج ارج دارند و اینجا...
IMAGE آزاده انصاری: «کچل کفترباز» برای لذت بردن خانواده‌ها است
  کارگردان نمایش «کچل کفترباز» که این روزها در سالن گلستان مرکز تئاتر کانون پرورش...
IMAGE تئاتر، روابط اعضای خانواده را صمیمی‌تر می‌کند
      کارگاه‌های تخصصی تئاتر و بازی‌گری ویژه‌ی نوجوانان به جایگاهی برای تمرین...
IMAGE حسن دادشکر در گفتگو با مهر: کل تئاتر به سمت گیشه رفته است/ شیوع فرهنگِ بازاری
حسن دادشکر معتقد است تئاتر ایران به سمت فروش گیشه سوق داده شده و به جای فرهنگسازی،...
IMAGE کارگردان نمایش «شگفتی» : زندگی بچه‌ها را روی صحنه آوردیم
الکا هدایت کارگردان نمایش «شگفتی» درباره این نمایش که هم‌زمان با هفته‌ ملی کودک...