حضور نماینده مرکز ملی اسیتژ ایران در سمینار بین‏ المللی کارگردانان- برلین/آلمان 2019

 


سلما محسنی کارگردان، بازیگر و بازی‏دهنده عروسک و از اعضای مرکز ملی اسیتژ ایران به عنوان نماینده ایران و این مرکز در سمینار بین المللی کارگردانان که از 12 تا 19 خرداد ماه در شهر برلین برگزار می‏گردد، شرکت می‏نماید.
این برنامه از سال 1976 و با موضوعات مختلف از جمله حقوق کودکان، مرگ و وداع، نشانه‌های تئاتری در تئاتر کودکان، افسانه‌ها، ترس و امید، آنتاگونیست روی صحنه برای تئاتر کودکان معاصر، خانواده روی صحنه، قهرمانان و بت‏ها، داستان مهاجرت، پول دنیا را می‌چرخاند، خانه، پیشرفت، خیابان‌ها و چهارراه‌ها و... برگزار شده و امسال نیز موضوع برنامه "دیوارها" می‏باشد.
تئاتر برای مخاطبان جوان (TYA) نیازمند افراد حرفه‌ای است و اسیتژ آلمان و موسسه تئاتری STRAHL امسال نیز میزبان کارگردانان تئاتر از سراسر جهان می‌باشند. این برنامه در ارتباط با یادگیری از یکدیگر و در مورد هنرمندان مستقل برای ایجاد و مشارکت در یک شبکه هنری جهانی برگزار می‏شود.
از همه شرکت‌کنندگان خواسته شده تا ایده‌ها و تجربیات خود و همچنین الهام گرفتن از دیوارها به عنوان یک موضوع و یا یک واقعیت در حوزه تئاتر برای مخاطبان جوان را در این برنامه به اشتراک بگذارند. شرکت‌کنندگان در گروه‌های کوچک کار خواهند کرد که برای ارائه تمامی ایده‌ها و دیدگاه‌ها امکان‌پذیر خواهد بود و همچنین رویکردهای هدایت شده توسط گروه متنوعی از شرکت‌کنندگان بررسی و آزمایش خواهد شد.
اجرای 28 نمایش از 23 کشور و از 5 قاره نیز به همراه فعالیت‌های تفریحی، برنامه هفته را کامل خواهند کرد.
اسیتژ آلمان و موسسه تئاتری STRAHL هزینه اقامت، غذا، بلیط اجراها و هزینه فعالیت‌های جانبی و تفریحی را برای همه شرکت‌کنندگان متقبل خواهد شد.
سال گذشته این فراخوان به صورت جهانی منتشر و فقط از تمامی مراکز ملی درخواست شد تا تنها یک نماینده از کشور خود برای شرکت در این سمینار معرفی نمایند. پس از بررسی رزومه‏ی کاندیداها از سراسر جهان توسط اسیتژ آلمان، 20 کارگردان حرفه‏ای بین‏المللی و 5 سخنران از آلمان انتخاب شدند.
شایان ذکر است در سال 1989 بهروز غریب‌پور، 2007 سهراب خواجه‌نژاد، 2011 امید نیاز و در سال 2017 محمد عاقبتی از ایران در این برنامه شرکت نمودند.